banner21

banner18

banner22

banner25
21 Eylül 2019 Cumartesi

Yeni açılan Nikâh Salonunda İlk Nikâh Kıyıldı

Bakan Dönmez, Akkaya Haliç gibi olacak

Niğde Belediyesi merkez Arıtma Tesisi temel ve Enerji ve Tabii kaynaklar Bor OSB’de yapılan Fotovoltaik Güneş Paneli üretim tesisi temel atma törenine katılmak üzere Niğde’ye gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanı Fatih dönmez Niğde Akkaya barajının Haliç gibi olacağını Niğdelilerin piknik yapacağı ve çay içeceği bir yer olacağını söyledi.

11 Mart 2019 Pazartesi 18:29
Bakan Dönmez, Akkaya Haliç gibi olacak

Niğde Belediyesi merkez Arıtma Tesisi temel ve Enerji ve Tabii kaynaklar Bor OSB’de yapılan Fotovoltaik Güneş Paneli üretim tesisi temel atma törenine katılmak üzere Niğde’ye gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanı Fatih dönmez Niğde Akkaya barajının Haliç gibi olacağını Niğdelilerin piknik yapacağı ve çay içeceği bir yer olacağını söyledi.

31 Mart Mahalli İdareler Seçimi öncesi Niğde’ye gelen ve Edikli Kasabasında Seçim İrtibat bürosunu ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Niğde Valisi Yılmaz Şimşek’i ziyaret ederek Bor OSB’de yapılan Fotovoltaik Güneş Paneli üretim tesisi temel atma törenine katıldı. Tören sonrası Bakan Dönmez Kahraman Şehit Ömer Halisdemir’in Çukurkuyu Kasabasındaki kabrini ziyaret ederek Niğde Belediyesi Merkez Arıtma Tesisi Temel Atma törenlerine katıldı.

Bakan Dönmez, Proje Bazlı Teşvik Paketinden yararlanarak Eko Temiz Enerji A.Ş. tarafından yaptırılan, "Fotovoltaik Güneş Paneli Üretim Tesisi Temel Atma Töreninde yaptığı konuşmada, son 15 yılda yaşanılan her türlü zorluğa rağmen, Türkiye'nin her alanda kendini yenilemeye, kabuğunu kırmaya devam ettiğini söyledi.

Hedeflere koşar adım yürünülen her dönemde, farklı engeller çıkarılarak milli iradeye darbe vurulmaya çalışıldığını, bugün de farklı ekonomik spekülasyonlarla yıldırılmaya çalışıldığını belirten Dönmez, "Bugünün Türkiye'si artık öyle bir fiske ile yıkılacak bir ülke değil. Türk ekonomisi ihracatta kırdığı rekorlar ve saldırılara karşı gösterdiği dirençle bir tarih yazıyor. Yatırım, üretim ve istihdamda olumlu gelişmeler var. İnşallah bu yıl daha iyi bir performansla ile 2019'u da rekorlar yılı olarak geçireceğiz." ifadelerini kullandı.

Dönmez, artık yeni bir atılım ve sıçrama döneminde olduklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Amacımız Türkiye'yi ekonomik anlamda üst lige çıkarmak. Bunun yoluysa uygun maliyetli, kaliteli ve sürekli enerji arzından geçiyor. Bu nedenle, enerjide bütün yükün eşit miktarda dağıtıldığı dengeli bir enerji portföyünün oluşturulması için yerli kaynaklarımızı maksimum oranda kullanmak ve dışa bağımlı olduğumuz kaynaklarda ise yönetilebilir bir duruma gelmek zorundayız. Bu yola çıkarken 'Daha Fazla Yerli, Daha Fazla Yenilenebilir' dedik. Yenilenebilir enerji alanında Türkiye'yi model ülke haline getirmek için yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları modelini hayata geçirdik. Son iki yılda bu anlamda ciddi mesafe kat ettik. Bunun sonucunda, 2019 Ocak'ta yerli ve yenilenebilir kaynaklı elektrik üretimimiz yaklaşık yüzde 60 oranına kadar yükseldi. Hedefimiz bu oranı daha da yükseltmek. Yenilenebilir enerjinin her alanında yatırımlarımızı derinleştirdik. Lisansız güneş enerjisi üretiminde teşviklerimizle üreticilerimize birçok kolaylık sağladık. Alım garantisi, harç, vergi, ruhsat muafiyetleri sağladık. Bunların sonucunda da 2018,'de kurulu gücümüzü tam 4 bin 981 megavata yükselttik. Yine 2018'de kurulu gücümüze tam 4 bin 25 megavat ilave ettik. Bu gücümüzün içerisindeki en büyük payı da yine güneş aldı. 2018'deki sistemimize ilave ettiğimiz 4 bin 25 megavat yüzde 40'dan fazlası güneş kaynaklı. Bunlar bizim için yeterli değil. Çünkü biz daha yeni başlıyoruz. Yenilenebilir enerji alanında Türkiye'yi model ülke haline getireceğiz. Sadece yenilenebilir enerji üretiminde değil teknolojilerinde de söz sahibi olmak istiyoruz.

Türk mühendis ve işçisinin akıl teri ile ıslattığı fikirler, dünyanın her yerine 'Made In Turkey' damgalı güneş panelleri ve rüzgar türbinleri ile enerji taşıyacak. Artık enerji politikalarında mümkün olduğunca ithalata yer olmayacak. Bu ve bunun gibi yatırımlarımızla Türkiye, enerji teknolojilerinde merkez ülke konumuna gelecek. Enerji teknolojileri bu anlamda Türk ekonomisinin değişim ve dönüşümünde başat rolü oynayacak. Yapay zekaların, robotik teknolojilerin konuşulduğu bir yüzyılda teknolojiyi geliştirmek zorunda olduklarına işaret eden Dönmez, yenilenebilir enerjinin bu alanda ciddi potansiyeli olduğunu, güneşten jeotermale, rüzgardan hidroliğe kadar her alanda potansiyelin çok yüksek olduğunu ve bu potansiyeli ortaya çıkarmanın kendi ellerinde olduklarını dile getirdi.

Hem enerji hem de teknoloji bağımlılığını azaltma noktasında ihtiyaç duyulan adımların birer birer atıldığını anlatan Bakan Dönmez, şöyle devam etti: "Bu güzide tesisimiz, dinamik hale getirdiğimiz yenilenebilir enerji sektörüne dinamizm katacak, benzer vizyoner ve güçlü projelerin de hızla artarak hayata geçmesine cesaret verecektir. Bugün ilk adımı atacağımız bu yatırım bin 500 kişiye istihdam sağlayacak ve beraberinde yan sektörlerde de yeni iş alanlarının oluşmasına imkan verecektir. Yıllık bin megavat üretim kapasitesine sahip. 621 bin metrekare arazi üzerine 125 bin metrekare kapalı alana sahip bu büyük yatırım üretimimize önemli bir katkı sağlayacak. Bu yola, bu ülkenin insanına, kaynağına, enerjisine güvenerek yola çıktığımızı söylemiştik. İnsan gücü, yatırımcısı ve milletimizin desteği bizleri mahcup etmedi, biz de bu yolculukta taş üstüne taş koyarak ilerleyeceğiz ve bize güvenenleri asla mahcup etmeyeceğiz. Türkiye'nin büyümesi için elini taşın altına koyan herkesin destekçisi olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Milletimize hizmet yolunda hiç durmadan, yılmadan, her türlü engele rağmen bütün gayretimizle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek; “Şimdiye kadar ülkemizde güneş enerjisi kurulumlarının önündeki en büyük engel, güneş hücre ve panellerinin yurt dışından ithal edilmesi idi. Bu noktada kamuoyunda “Süper Teşvik” olarak da bilinen proje bazlı teşvik sistemi,  bilindiği üzere, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile harekete geçirilmiştir. Bu teşvikten yararlanan firmalardan birisi de 3,8 Milyar TL teşvik ile bugün burada bu yatırımı gerçekleştiren Eko Temiz firması olmuştur. Böylece ilimizde ve ülkemizde yerli ve milli güneş hücre ve panelleri üretiminin yolu açılmıştır.  Bu tesisin faaliyette geçmesiyle birlikte güneş hücre ve panellerinde ülkemiz dışa bağımlı olmaktan kurtulmuş olacak ve kendi güneşimiz, kendi güneş panellerimizle yüzde yüz yerli/milli, çevreye duyarlı enerji üretebilmemiz mümkün hale gelecektir. Niğde Fotovoltaik Enerji Mükemmeliyet Merkezi, Niğde Uluslararası Akredite Güneş Paneli Test ve Kalite Kontrol Merkezi ve “Niğde Karbon Ticaret Merkezi gibi kurumların da ilimizde konuşlanması halkımızın beklentileri arkasındadır. Bu kurumların da ilimize gelmesiyle birlikte ilimizde bir çarpan etkisi oluşacak ve Niğde bir enerji üssü haline gelecektir” dedi.

Bor OSB’de yapılan Fotovoltaik Güneş Paneli üretim tesisi temel atma töreni sonrası Niğde belediye merkez Arıtma Tesisi Temel atma töreninde konuşan Vali Şimşek, “Bünyesinde yaklaşık 220 kuş türünü barındıran kuş cenneti olarak adlandırdığımız Akkaya barajının kaderini değiştirecek arıtma tesisinin ilimize katacağı değer kelimelerle ifade edilemeyecek kadar önem arz etmektedir.  Gerek tarımı, gerek sanayisi, gerekse turizmi bakımından İç Anadolu’nun yakın gelecekte parlayan yıldızı olacağına inandığım Niğde’nin, gelişmesi, büyümesi ve markalaşması yönünde en büyük engellerden birisi olarak görülen Akkaya barajının yarattığı kirliliğinin ve kötü kokunun bertaraf edilmesindeki en önemli adımlardan birisi inanıyorum ki bugün temelini attığımız bu tesisle olacak” dedi.

Niğde Belediyesi Merkez Arıtma Tesisi Temel Atma Töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez; “ Sayın Genel Başkanımız Sayın Cumhurbaşkanımız yerel seçimler öncesi bir manifesto yayınladı.  11 tane madde vardı. Bunlardan bir tanesi de çevreye saygılı belediye başkanlığıydı. Niğde Belediyemiz bugüne kadar temel alt yapı sorunlarını büyük oranda çözmüştü. Ama artık işin son noktasına geldi. Atık suyun yeterince arıtılmamasından kaynaklanan başta koku olmak üzere çevreye verdiği rahatsızlığını önlemek için son hamleyi yapmak üzere bizi davettiler.  Belediyecilik zor bir iş. Vatandaşın doğrudan kendisiyle ilgisi olan sorunların ötesinde zaman zaman merkezi idarenin sorumluluğu olan işleri de yapmanın, talep edildiği bir makam. Şuanda burada duyduğumuz koku herkesi rahatsız ediyor. Haliçte bunun belki de yüz katı kirlilik ve koku vardı. Haliç yanına yaklaşılmaktan korkulan değil yanında oturup çay içmek istenen bir yer haline geldi. Sayın belediye başkanlarımız bundan sonra da bu barajın etrafında da heral de bir mesire alanı planlayacaklar ve Niğdeliler ailesini alıp burada pikniğini yapacağı, çayını içeceği bir ortam haline gelmiş olacaktır. Çevre sadece insanlar için önemli olduğu kadar hayvanlar için de önemlidir. Burası bir kuş göç merkezi yerinde yer alan bir yer. Adeta onların konaklama yeri.  Bu mekânları daralttıkça bu mekânları yok ettikçe onlar içinde bir sıkıntıya sebebiyet vermiş oluyoruz. Eko sisteme saygılı olacağız. İnşallah bu sorun Niğde’mizde bertaraf edilmiş çözülmüş olur.  Burası ayrıca 1 megavatlık bir güneş santraliyle tesisimizin enerji ihtiyacı karşılamak için planlanmıştır. Bakanlık olarak bunu bizde destekleyeceğiz. Atık su içme suyu, tarım sulama gibi alanlarda güneşinde çok verimli olduğu Niğde gibi illerde bunlarla entegre edilmesi enerji sarfiyatını daha az yapması açısından da son derece önemli buluyoruz ve destekliyoruz. Tesisimizin hayırlı olmasını en kısa zamanda hizmete sunulmasını temenni ediyorum” dedi.

Konuşmalardan sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Ak Parti Niğde milletvekilleri yavuz Ergün ve Selim Gültekin, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Ak Parti Niğde Belediye Başkan Adayı Emrah Özdemir ve Ak Parti İl Başkanı Mahmut Peşin’in de katımıyla Fotovoltaik Güneş Paneli üretim tesisinin ve Niğde Belediyesi merkez Arıtma Tesisinin temeli atıldı.

 

 

Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  bahis siteleri

  matbet

  lotcasino.com

  bahismobilodeme.com

  domingossport.com

  mobilbahisodeme.com

  milanobet

  deneme bonusu veren siteler

  uzmanwin.com

  mobil ödeme bahis

  tipobet

  canliturkcasino.com

  betcosport.com

  escort istanbul

  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  E-GAZETE
  ARŞİV