08.03.2021, 14:34

8 MART

Kadın; tüm insanlığın ilk öğretmenidir.  Aile içerisinde kadının, kimi zaman görünen, kimi zaman görünmeyen belirleyici rolünü bu öğretmenlik vasfından geldiğinin altını çizmek gerekir. Kadını hayatın her alanında hak ettiği konuma çıkartacak tedbirleri almak, imkânları sağlamak toplum olmanın en önemli ilkelerindendir.
Kadına saygı, değerlerimizin, gelenek-göreneklerimizin, tarihimizin, sosyal hayatımızın temel dinamiğidir. Başta siyaset, ekonomi ve eğitim olmak üzere toplum hayatında kadını dışlayan bir anlayış benimsenmesi, kuşkusuz sadece kadınlar için değil, bütün toplum için büyük eksikliktir.
Kadın; annedir. Kadını annelik vasfından ayırmak demek onun en büyük ayrıcalığını elinden almak, aynı zamanda tabii sıfatı olan öğretmenliğini de yok saymak demektir.
Toplumda kadınlarımızın hakları, hukukları, sosyal politikaları, sorunları konusunda duyarlı, somut politikalar üreten, icraatlar ortaya koyan bir anlayışa sahip olmak onların varlığına en büyük saygıyı göstermek demektir. Milleti güçlü kılmanın temel taşlarından birisi toplum olmaktır, toplum olmanın yolu aileden, aile olmanın en olmazsa olmaz gereklilikleri de annelerden, kadınlarımızdan geçer. Ailede kadın iyi bir öğretmense, babanın eksiğini de, okulun eksiğini de, toplumun eksiğini de giderir.
Ülkemize hizmetleriyle değer katan, tüm kadınlarımıza örnek olacak başarılarıyla adından söz ettiren, genç nesillere ışık tutan, geleceğimize yönelik tehditler karşısında dimdik duran, cesur ve özgüveni yüksek kadınlarımız tüm toplumun geleceğe yürüyüşünde en önemli güvencedir.
Emekleri, sevgi dolu yürekleri ve fedakarlıklarıyla dünyamızı güzelleştiren, daha yaşanabilir hale getiren, insanlığın umudunu yeşerten kadınlarımızın, Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyorum.
Ve gür bir sada ile ifade etmekten gurur duyuyorum ki,
Kadın;
Güçtür,
Akıldır,
Şefkattir,
Özveridir,
Eştir,
Eşittir,
Annedir,
Melektir…
Tüm kadınlarımıza saygı ve minnetle.
Yorumlar (2)
EHS 2 yıl önce
Kalemine sağlık aydın abi
ESMA 2 yıl önce
çok memnun oldum okurken çok sağolun gerçekten i̇nsan farkli hi̇ssti̇yor
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?