03.08.2016, 11:48

BES’e Otomatik Katılım Netleşti

45 yaşın altındaki tüm işçi ve memurlara zorunlu bireysel emeklilik sistemi “BES” hesabı geldi. Uzun zamandır istişare edilen bireysel emeklilikte ‘otomatik katılım’ netleştirildi ve meclise sevk edildi.
Tasarı ile 45 yaşın altında ki tüm işçi ve memurlara 1 Ocak 2017 tarihi itibari ile girişi zorunlu olan bireysel emeklilik hesabı getiriliyor. İlk etapta zorunlu oluşuma katılacak olan işçi ve memurlardan en az katılım payı olarak 100 lira kesileceği ve 6 ay süre ile zorunlu sistemden çıkamama koşulu konuşuluyorken henüz bu durum tasarı halini almadan asgari ücretin mevcut durumu sebebiyle sendikalardan büyük tepki görmüştü. İşveren katkısının olmayacağı projenin ortaya çıktığı ilk günden bu güne dek kesin bir görüntü almıştı lakin devlet bu hususta ne kadar katkı yapacak ve oluşuma katılmak üzere taban fiyatı ne olacak kesinleşmemişti. Şayet tasarı netleşen ve meclise sevk edilen son hali ile gerçekleşirse zorunlu bireysel emeklilik hesabına katılım için taban fiyat 50 lira olacak. Devlet her ay buna %25 katkı sağlayacak, ayrıca zorunlu bireysel emeklilik hesabına katılan tüm işçi ve memurlar dilerlerse sistemden 2 ay sonra ayrılabilecekler.


ZORUNLU SİSTEME KATILAN HER İŞÇİ VE MEMURA DEVLETTEN 1000 LİRA EK KATKI!


Dünyanın belki de hiçbir ülkesinde sistemin son netlik kazanan hali gibi bir destek yok, öyle ki asgari ücretli için sistem çok büyük bir fırsat niteliğinde zira sisteme katılan her işçi ve memura devlet bir defaya mahsus olmak üzere 1000 lira ek destek verecek. Daha açık bir hali ile anlatacak olursak asgari ücret alan ve devlet tarafından sisteme zorunlu sokulan bir işçisiniz devlet sistem içeriğince maaşınızdan her ay 50 lira keserek sizin adınıza tasarrufa yönelecek. Bu paranın %25’i kadar parayı da sizin adınıza yaptığı tasarrufa ekleyeceği gibi ilaveten bir defaya mahsus sizin hesabınıza ek 1000 lira katkıda bulunacak yani 12 ayda sizden 600 lira kesilecekken devletten gelen katkı payı ile sizin adınıza 1750 lira biriktirilecek.


Sisteme girerim 12 ayda 600 lira yatırıp 1750 lirayı alırım diye bir durum söz konusu değil elbette bu sisteme olan teşviklerini ve vatandaşa olan katkılarını kazanmak için belli süreleri var. Uzun vadede özellikle asgari ücretli işçiler için son derece önemli bir proje sisteme zorunlu olarak giriş sağlayıp emekli olana dek sistemden çıkmayanlar için önemli bir fırsat. Tasarı 1 Ocak’ta uygulamaya girecek primler maaş orantılı olacağından sistem içeriğince yüksek maaş alan daha yüksek prim ödeyecek keza maaş artışlarına göre prim tutarında da orantılı olarak artışlar yapılacak. 


SİSTEMDEN ÇIKMAK HATA OLUR.


Devletin uzun süredir üzerinde durduğu ve son hali ile özellikle asgari ücretliler için altını bir kez daha çizelim önemli bir tasarruf projesi. Sisteme girmek zorunlu lakin sistemden çıkmak zorunlu değil dileyen 2 ay sonra sistemden ayrılabiliyor lakin alınacak %25 devlet katkısı ve bir defaya mahsus verilecek 1000 lira ek destek düşünülecek olursa sistem mevcut ülke şartlarınca hazırlanabileceğinin en iyi haline yakın bir şekilde tasarlanmış görülüyor. Değerlendirilmesi şiddetle tavsiye edilir.
Saygılarımla.
Yorumlar (2)
ahmet yasin 6 yıl önce
yani yatırdığımız paralarla bizlere faiz yedirilecek ama buna getiri payı diyecekler
İsmi lazım değil 6 yıl önce
Ben inanıyorum bu uygulamaya ilk siz katılırsınız hemde koşa koşa @ahmet Yasin
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?