banner21

03.10.2016, 18:18

Bitişik Eğik Yazı Bilmecesi

Uygulamaya geçildiği günden bu yana gerek verimliliği gerekse öğrenciler üzerinde ki kolaylık seviyesi tartışma konusu olan; okullarda ki bitişik eğik yazı yani halk dilinde ki “el yazısı” uygulaması halen gündemde eleştirisel bazda sıcaklığını yitirmiş değil, uygulamaya geçilmesinin ardından uzun süre geçmesine rağmen yapılan araştırmalarda uygulamadan memnuniyet ciddi derece düşük.

Öğrencilere birinci sınıftan itibaren dördüncü sınıfa dek bitişik eğik yazı tatbik ediliyor, oysa ki birinci sınıfta okuma yazma öğrenen tüm öğrenciler okul dışında caddelerde, sokaklarda, hikayelerde, televizyonda, otobüslerde, dolmuşlarda, tabelalarda kısacası her yerde dik yazı görüyorlar. Bir çok ülkede öğrencilerin eğitim hayatının başlangıç evresinde bitişik eğik yazı tatbik ediliyor lakin bizim ülkemizde dik yazı mı, bitişik eğik yazı mı daha faydalı evresine on yıllardır halen tam manada gelinemedi bunun en büyük sebebi halen halkın büyük bir çoğunluğunun neden bu uygulamaya geçildiğini sorguluyor olması ve geçilen uygulamayı ciddi mahiyette eleştiriyor olması. Sınıflarda ki yoklama defteri dahil olmak üzere hayatta ki hemen her şeyin düz yazı olmasına rağmen ve neredeyse hiçbir öğretmen el yazısı kullanmıyor olduğu önemli bir detayken 6 yaşında ki çocuklara el yazısı ile eğitim tatbik etmek çoğu velinin ortak isyanını. 

Soracak olursanız; eğitim hayatına ilk adımı attıktan itibaren dört yılı geride bırakıp, devamında da tamamen düz yazı ile eğitilmek sureti ile “Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş” sürecine hazırlanan öğrencilerin ilk dört eğitim yılı haricinde hayatının hiçbir safhasında kullanmayacağı uyguluma neden ısrarla devam ettirilir bende anlamış değilim. Üstelik MEB’de uygulamanın verimliliği yönünde ikna edici bir kanıta yahut gelişime şahitlik etmemiş olmalı ki geçtiğimiz sene tüm öğretmenlere uygulamanın devam edip etmemesi yönünde 17 maddelik bir anket yapılarak veri toplatıldı. Sonuç uygulamaya devam.
İlaveten bana göre durumun sadece yazmak değil okumak hususu da ayrı bir parantezde önemle değerlendirilmelidir. Zira öğrenim hayatının başlangıcında “bitişik eğil yazı da dik yazıya nazaran” anlaşılır olmayan ve akıcı olmayan bir durum söz konusu ise eğitim hayatının temelini atılan talebe gelecek için kendini daha iyi ifade etmek ve düşündüklerini sunma aşamasında organize etmekte eksiklik yaşayabilir.  

Tüm bunları telaffuz ederken el yazısı kötüdür gibi bir şablonda oluşmasın; insanlar tepki gösterirken yazının kötülüğüne değil öğrencilerin eğitim hayatında uygulanıldığı zamana tepki gösteriyor. Büyük bir çoğunluğun talebi; çocuklarının eğitim ve öğrenim için gittikleri okulda yazının öğrencilerin eğitimi için sadece bir araç olması münasebetle, yazı tarzından ziyade eğitim ve öğretim için daha rahat olan sistemin getirilmesi. 

Kişisel savım; öğrenim hayatına yeni başlamış olan öğrencilerimiz için temel endişemiz yazılarının hızı ya da güzelliği değil de yazı yazmayı ve okumayı daha çok sevecekleri bir sistemin tatbik edilmesi yönündedir. Geride kalan on yılda Avrupa Birliği “eğitimde bitişik eğik yazı” jestini dikkate almak şurada dursun, hiç umursamamıştır.

Saygılarımla...
Yorumlar (2)
Ahmet Akçan 6 yıl önce
helal olsun üstadım üslubunuz ve yorumlarınız muhteşem. toplumun her kesiminin bu konuda görüşü aynıdır.
Aslan Türkmen 6 yıl önce
Kalemin var olsun koçum bu eziyeti bitirmeliler
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?