18.06.2016, 10:20

Bor’da Yunanlı Bir Profesör

Bundan tam yedi sene evvel Bor’da hükümet meydanında bir yabancıyla tanışmıştım. 
Adı Minas P. Teorçiadis. Kendisi Yunanistan’lı. Amerika’da kimya profesörü. 

Çok güzel Türkçe konuşuyordu. 

Bor’a geliş sebebini şöyle anlatmıştı: “Dedem LİGOR Bor’da yaşayan Rum asıllı aileden biriydi. Bor’da ilk eczaneyi açan dedemmiş. Mübadelede ailemiz Yunanistan’a (Atina’ya) gelmiş. 

Dedem Atina’da da eczane açmış. Ailemiz Bor’u ata yurdu olarak bilir. Bizler Bor hatırasıyla büyüdük. Bor’u bir türlü unutamadılar. Dedem Bor sevdasıyla öldü. Ben o hatıraları yâd etmek için geldim.” 

Beraber Bor’u gezdik. İlla iki kiliseyi görmek istedi. 

Gezerken de hatıralarını anlatmaya devam etti: “Atina’da, dedem ve amcalarım aynı evde kalırdık. Evimiz avlulu ve genişti. Evde herkes Türkçe konuşurdu. Ben Türkçe’yi anne ve babamdan öğrendim. Babam Bor doğumlu. Yemekte tüm aile aynı sofra etrafında toplanırdı. Önce dedem duayla yemeğe başlardı. Yemekte olmayana çok kızılırdı. Yeni doğan çocuğa herkes kendi anne ve babasının ismini verirdi. Ben çocuğuma babamın ismini koydum. 

Şimdi Yunanistan’da bozuldu. Hiç bir çocuk anne ve babasıyla oturmak istemiyor. Çocuklarına uydurukça isimler koyuyorlar. Saygı mefhumu bitti. Çocuk yapan yok. Yunanistan yaşlılar ülkesi oldu. Nüfusta artış yerine düşüş var. Bu iki unsur Yunanistan’ın geleceği için büyük tehlike. 

Gelelim size; Sizi Avrupa Birliğine almazlar. Sizi oyalıyorlar. Siz çok çocuk yapıyorsunuz. Çok fazla genç nüfusunuz var. Avrupa’da ekonomik çöküş var. Avrupa’nın nüfusu yaşlandı. Sizden korkuyorlar. Avrupa’yı savaşsız, silahsız işgal edeceğinizden, İslamı yayacağınızdan korkuyorlar.” dedi.

Yedi sene evvel söylenen kehanetler bir bir çıktı. Türkiye’de de aile düzenini bozdular. Yaşlı nüfusu artmaya başladı. Kariyer ayağıyla evlilikler azaldı. Herkes yalnız yaşamayı tercih ediyor. 

Yunanistan ekonomisi tabana vurdu.

Osmanlı’dan devraldığımız aile düzeni dumura uğradı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?