banner21

21.09.2016, 11:34

Cep Telefonlu Bayramlar

İslam aleminde ve ülkemizde geçen hafta Kurban Bayramını idrak ettik. 

Bayramda uzunca bir tatili kimimiz deniz sahillerinde, kimimiz başka ülkelerde, kimimiz başka illerde, kimimiz de evlerimizde geçirdik. Kurban bayramını eş ve dostlarımızla geçirdik, sıla-i rahim yaptık. Bayramları orta yaş ve üstü benimseyerek kutladı ve dolu dolu yaşamaya çalıştı. 

Ziyaretler gerçekleştirerek geçirdi bayramı. Ama orta yaş altı gençler ve çocuklar bayramı büyükleri kadar önemsemediler. İlgi duy-adılar. 

Cep telefonlarının, televizyonların ve benzeri aletlerin aile-dost sohbetlerini sabote ettiğini bilmeyenimiz yoktur. Bu aletlerle evlerimiz, iş yerlerimiz, meydanlarımız, sokaklarımız, hususi ve toplu taşıma araçlarımız, alış veriş merkezlerimiz, yeme içme mekanlarımız bu sabotenin altında kalmaktadır. 

Garip bir durum ki elinde birer cep telefonuna esir olmuş, arabada yolda yürürken, otururken, herşeyden alakasız dikkati sadece telefona verip kaza yapanlar, ağaca direğe insanlara çarpanlardan geçilmiyor. 

Bayramlaşmak için evlere gidiyorsunuz sol elinde telefon sağ eliyle tokalaşıp gözü telefon ekranında kalıyor. 

Dokunmak, sarmaş dolaş olmak yok. Hal hatır sormak yok. Bunu gençlerimiz yapıyor da buna ihtiyarlarımız, erkeklerimiz, kadınlarımız, her yaştan herkes aşırı şekilde bir telefon uyuşturuculuğuna ve koliğine dönüşüp müptelası olduk. 

Bu bir kaç yıl öncesinde televizyon ekranına bakarak sohbet yok olmuştu. Şimdi de televizyonların yerini cep telefonları aldı. 

Yüz yüze bakmayı, göz teması kurmayı, tatlı dille konuşmayı, hasret gidermeyi unuttuk. Bayramlaşma da amaç bu mu? 

Ah eski bayramlar diyenler haklı çıkmıyor mu? 

Manevi değerlerimizden uzaklaştıkça insanlar birbirinden de uzaklaşıyor. 

Telefon konuşması ile, sms ile, internet üzerinden bayramlaşmaya özen gösteriyoruz. 
Anne ve babaların çocuklarına manevi değerlerini iyi öğretmesi lazım. 

Yoksa bayramlar unutulur. 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?