banner21

12.11.2016, 08:26

Çocuğun Cinsiyeti Babaya Aittir

Geçen yazımızda anne rahmindeki çocuğun cinsiyetini Allah'tan başka kimse bilemez demiştik. Tıp bile anne rahmindeki çocuğun cinsiyetini 3 aydan sonra bilebiliyor. 

Ziraa ilk döllenme anında rahimdeki çocuk bir çiğnemlik et (nutfe)'dir. Gelişmeye başlayan çocuğun anne rahmindeki duruşu baş öne sarkık ayaklar yukarı çekilmiş vaziyette OVOİT denen yumurta şeklindedir. Kuranda onlarca ayet vardır. Çocuğun anne rahminde başlayıp doğana kadar geçen safhalar hakkında... 

Biz buraya hepsini alacak olursak bir kitapçık olur. En önemli iki ayetten bahsedeceğiz. İlki FATIR suresi 11. ayette: "Allah sizi (önce) topraktan, sonra meniden yarattı. Sonra sizi çiftler (erkek-dişi) kıldı. O'nun bilgisi olmadan hiç bir dişi NE GEBE KALIR, NE DOĞURUR. Bir canlıya ömür verilmesi de onun ömründen azaltılması da mutlaka bir KİTAP'tır. Şüphesiz bunlar Allah'a kolaydır."
 
Bu ayette geçen kitap Allah'ın bilgisinin ve yapacağı işlerin tespit edildiği LEVH-İ MAHFUZ'dur. Bundan anlaşılıyor ki bu güne kadar doğanlarda bundan sonra doğacaklar da önceden tespit edilmiş ve biliniyordur. 

İkinci önemli ayet ise A'RAF suresi 172. ayettir: "Kıyamet gününde biz bundan habersizdik demeyesiniz diye Rabbin Adem oğullarından, ONLARIN BELLERİNDEN ZÜRRİYETLERİNİ ÇIKARDI, onları kendilerine şahit tuttu ve dedi ki Ben sizin Rabbiniz değil miyim? (onlarda) BELA (evet) buna ŞAHİT olduk derler." Bu ayette geçen KALU BELA'dan kasıt insanlar ruhlar aleminde yaratıldığında kendilerine sizin Rabbiniz kim diye sorulduğunda (BELA) evet sizsiniz şahit olduk" dediler.

Önemli diğer konuda erkeğin zürriyetinin belinden çıkmasıdır. EDEB bahsinde ilke olarak "Eline, beline, diline" sahip ol ifadesi de buradan gelmektedir. Zürriyetin belden çıkmasına tıp ilmi ancak Jinekoloji bilim dalı sayesinde haberdar olmuştur. 

Diğer bir önemli hususta ZÜMER suresi 6. ayettir. "... Sizi annelerinizin karınlarında üç katlı karanlık içinde çeşitli safhalardan geçirerek yaratıyor. İşte bu yaratıcı Rabbiniz Allah'tır..." 

Kuran'da geçen üç karanlık; karın, döl yatağı ve çocuk kesesidir. Çeşitli safhalardan kasıtta çocuğun anne rahmine düşmesinden doğumuna kadar geçirdiği dönemler ve gelişmesi kastediliyor. 

Devam edeceğiz...
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?