31.05.2016, 11:41

"Dünya Çocuk Günü"

1 Haziran Dünya üzerinde çocuklar için yad edilen sayılı günlerden birisidir. Ülkemiz merkezli ve dünya üzerinde çokça ülkede kutlanan "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayram'ı" gibi ulusal bir etkinlik olmasada popülerliği ile bir çok dünya ülkesinde kutlanılan tarihsel bir gündür. 
Şöyle ki "Dünya Çocuk Günü" ülkemizde her sene; oldukça önem verilen anneler ve babalar günü kutlamaları misali, Avrupa ülkelerinde büyük önem ve hassasiyet verilerek üzerinde durulan tarihsel bir gündür.
İçerisine; iman, itikat, dünya görüşü, saygı, edep, adet, gelenek, tuttuğunuz takım, mutfak kültürü, ortam adabı, hal, davranış ve daha bir çok ekleyebileceğiniz vasıf ve görüşleri miras bırakacağımız nesildir çocuk, daha ilk doğduğu anda bize neşe getiren ve her daim bizim hassas noktamız olan yaşam mirasçılarımız, hayatta en büyük adayışlarımızı yaptığımız değerli varlıklarımız, en çok düşündüklerimiz, kıymet yetiremediklerimizdir çocuklar. 
İyi bir gelişim için çaba sarf ederiz ve yalnız bir şey için tek bir şey için onların "iyi" vasfını hayatının tüm bölümünde; kişiliği ve yaşantısı ile özdeşleşmesi için; iyi bir çocuk, gelecekte iyi bir genç, iyi bir anne, iyi bir baba, iyi bir sanatkâr, iyi bir öğretmen, iyi bir polis iyi bir doktor aklımızdan geçen hayatta yanına "iyi" vasfını koyabileceğimiz tüm her şeye talip olacak şekilde gelişimini arzular ve bu sorumluluğun bayrağını onlara, bizden sonra ki bizden olanlara teslim etmek için yaşarız.
Yazımın genelinde değinmek istediğim husus olan iyilik vasfı; geleceğimize, çocuklarımıza verebileceğimiz en büyük, en doğru mirastır inancındayım, esasen iyi bir toplum olabilmenin temel esasıda geleceğe yön verecek olan neslin, yani yaşam mirasçılarımızın "iyi" vasfını üzerlerine en iyi şekilde işlememiz gerektiği kanaatindeyim. 
İyi bir toplum için iyi bir gelecek için iyilik ekmek zorundayız unutmayalım ki iyi insan olmadan iyi olan hiçbir şeyin tam manada sahibi olunamaz. İyi bir hayat için, iyi bir gelecek için iyi bir toplum için yanına iyi eklenebilecek ne kadar vasıf varsa çocuklarımıza kazandıralım zira bu hayat içinde, toplum içinde, yaşam mirasçılarımız çocuklarımız içinde en güzeli ve en doğrusudur.
1 Haziran Dünya Çocuk günü kutlu olsun.
Saygılarımla
Aydın ZENGİN
Yorumlar (2)
Ahmet ERİÇ 8 yıl önce
i̇çerisine; iman, itikat, dünya görüşü, saygı, edep, adet, gelenek, tuttuğunuz takım, mutfak kültürü, ortam adabı, hal, davranış ve daha bir çok ekleyebileceğiniz vasıf ve görüşleri miras bırakacağımız nesildir çocuk,---bu güzel düşüncelerin için teşekkür güzel kardeşim. yazını çok beğendim. eline emeğine ,yüreğine sağlık. tebrik ederim. Allah yolunu açık etsin.
Hasan BİLGİÇ 8 yıl önce
yorumlarınızı çok beğendim kaleminiz güçlü olsun
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?