15.01.2018, 16:23

DÜNYA'DA KAÇ ÇEŞİT DELİ VAR?

 Yenişehirli AVNİ (1827-1884) yazdığı bir kitapta kâh güldüren, kâh düşündüren 29 çeşit delilikten bahseder.

Toplumda gezen ve tedavi görmeyen deliyi şöyle tarif ediyor: Toplumsal geleneklere uymayan sıra dışı hareketler sergileyen kişilerdir. Başka bir tabirle davranışlarıyla dikkat çeken kişilerdir. Bu kelimenin aslında deli değil de HASTA olması lazımdır. Bunların tedaviye ihtiyaçları yoktur. Zaten tedavi olacak yönleri de yoktur. Mesela sigara içen bir kişi için: Eğer günde 4-5 tane içiyorsa 'alışkanlık', bir paket içiyorsa 'tiryaki', iki paket içiyorsa 'hastası', şayet sigara içmek için uyanıyorsa zır deli olması lazım.

Biz bu kelimeleri günlük hayatımızda da kullanıyoruz. "O delinin teki bulaşma, o hep deli deli konuşur, sana anlattığım işim olmadı delinin birine çatmışım" gibi nice deyimleri hep bu akıllı deliler 'hastalar' için kullanırız.

Biz yine Yenişehirli AVNİ'nin deli tespitlerine dönelim.

Nizam-ı Alem delisi: Kendi haline bakmaz, dünyaya nizam vermeye kalkışır. Sürekli dünya düzeninden hak, hukuk ve adaletten bahseder. Bu konuları kendinden daha iyi bilen de yoktur.

Neme lazım delisi: Hiç bir şey onu ilgilendirmez, bu dünya böyle gelmiş, böyle gider der. Dünya yıkılmış umurunda mı?

Nasihat delisi: Her şeyi bilir, her şeyi anlar, her şeye karışır. Aslında cahilin ta kendisidir. Ama yine hep o konuşur, akıl verir.

Hayvan delisi: Yol da başı boş gezen her hayvan ondan sorulur. Kendi anne babasını onlar kadar düşünmez. Kaynanayı eve sokmaz, gün boyu sohbeti hayvanlardır. Kendi gibi düşünmeyenleri de itham eder.

Obur delisi: Tek amacı yemek. Sohbeti yemek, alışverişi yemek içindir. Yemek yerken kimse ona yetişemez.

Kuruntu delisi: Kimseyi beğenmez, konuşurken kendine paye verir. Yere hiç bakmaz, gözü hep havalardadır.

Tembellik delisi: Nefes almaktan bile yorulur. Bir lokma, bir hırka misali...

Gevezelik delisi: Aslında hiç bir şey bilmez, bilmediğini de bilmez. Konuştuğu kişiler fırsatını buldu mu kaçar. Kendini tanıyanlar da hiç yanaşmaz.

Anlamama delisi: İstediğin kadar anlat bir türlü ikna edemezsin. Neyi anladığını da sorsan onu da bilmez.

Uyku delisi: Tam uyur gezer tiplemesi. Yatak yorgan istemez. Şehir otobüslerinde yer vermemek için uyur rolü yapanlarda bu gruptandır. Bir de gece uyumayıp gündüz uyuyanlar var. Bu tiplere de AVNİ zır deli diyor.

Hastalık delisi: Hiç bir zaman bugün ben iyiyim demez. Hep hastalığından bahseder. Avuç, avuç hap içer. Tanıyanlar nasılsın diye sormak istemez. Kazara bugün nasılsın diyenlere de bugün hiç düzenim yok der.

Bir iki tane de biz ilave edelim.

Araba yıkama delisi, iş ve eş beğenmeme delisi...

Sonunda SELFİE'nin de (delisi)  hastası çıktı. SELFİTİS. Günümüzün bağlamalı zır delisi ise, Trump'tır. Yakında göreceğiz. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?