BOR İLÇE HALK KÜTÜPHANESİNDEN EBEVEYNLERE FARKINDALIK ETKİNLİĞİ

Aile ve çocuk arasındaki iletişimi güçlendirmek, Ebeveyn Çocuk arasındaki ilişkiyi kaliteli ve sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine katkıda bulunmak ve ebeveynlere bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla bir söyleşi yapıldı.

EĞİTİM 23.01.2023, 09:46
BOR İLÇE HALK KÜTÜPHANESİNDEN EBEVEYNLERE FARKINDALIK ETKİNLİĞİ


Bor İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğü Çocuklara Kitap sevgisi ve Kütüphane alışkanlığı ile okuma kültürünün erken yaşlarda kazandırılması amacıyla son dönemde çok sayıda etkinlik düzenledi. Bu etkinliklerin sonucunda Kütüphane üye sayısında ve ödünç kitap alım oranlarında ciddi artışlar oldu.
Bor İlçe Halk Kütüphanesi, hizmet binasında bu kez ebeveynlere yönelik program düzenledi. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Zübeyde Hanım Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Kemal AKAY ve öğrencileri Elvan KARACA ve Ferhan SÖKMEN ile Sakarya Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Yüksek Lisans Öğrenci Alperen OCAK katılımlarıyla “Aile-Eğitimci Buluşması” düzenlendi.
Aile ve çocuk arasındaki iletişimi güçlendirmek, Ebeveyn Çocuk arasındaki ilişkiyi kaliteli ve sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine katkıda bulunmak ve ebeveynlere bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla bir söyleşi yapıldı.
Sakarya Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Yüksek Lisans Öğrenci Alperen OCAK; 0 - 2 yaş, 2 - 4 yaş ve 4 – 6 yaş dönemlerinde çocuğumuzu yetiştirirken nelere dikkat etmeliyiz? Özgüveni yüksek, sağlıklı bir nesil yetiştirirken nasıl bir iletişim kurulmalı konularında ebeveynlere bilgi aktarımında bulundu.İlkokul çağındaki çocukların da başarılı olmaları ve teknolojik araç ve gereçleri nasıl kullanmaları konularında açıklamalarda bulundu.
Alperen OCAK Ebeveynlerin çocukları ile nasıl kaliteli zaman geçirebileceği konularında örnekler vererek çocukların ebeveynleriyle keyif alarak ve yeni şeyler öğrenip karşılıklı doyuma ulaşmaları hakkında konuştu.
Çocuk Gelişimi Bölüm Öğrencileri Elvan KARACA ve Ferhan SÖKMEN ise Ergenlik Döneminde Çocuk Ebeveyn ilişkileri hakkında Ebeveynlere açıklamalarda bulundu. Çocuğun ergenliğe girmesiyle bedeninde, duygularında ve davranışlarında değişikliklerin olabileceği dolayısıyla çocuk ebeveynlerine bu dönemde olumsuz tepkiler gösterebileceği vurgulandı. Ergenlerin disipline edilmesi gerektiği fakat çocuğun aynı zamanda çok sıkılmaması gerektiği bu ikisi arasındaki ince ayara dikkat edilmesi gerektiğini belirttiler. Ergenlik döneminde Okul Motivasyonu ile ilgili ise sorunlarla karşılaşılabileceği böyle durumlarda sorunun ne olduğunun öğrenilmesi gerektiği ve çocukla çatışmaya girilmemesi aksi halde çocuğun ev dışındaki arkadaşlarına daha çok yakınlaşabileceği ve böyle durumların olumsuz sonuçlar doğurabileceği belirtildi.
    Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Kemal Akay ise çocukluk çağı konuşma bozuklukları üzerinde konuştu. Akay konuşmasında özellikle gecikmiş konuşmaya ve artikülasyon bozukluklarına değindi. Cinsiyete, genetik faktörlere, telefon tablet gibi teknolojik aletlerle geçen zamana ve ebeveyn tutumlarının konuşma üzerindeki etkisinden bahsettiği konuşmasında güncel örnekler vererek katılımcıları bilgilendirdi.
    Söyleşinin sonunda karşılıklı soru cevap şeklinde geçti. Ebeveynlerin bilgi paylaşımı gibi söyleşilerin büyük bir ihtiyaç olduğu ve bu tür etkinliklerin yine yapılması gerektiğini Bor Kütüphanesi yetkililerine söyledi. Söyleşinin sonunda Katılımcılara Teşekkür Belgesi verildi.
 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)