banner21

Engelsiz Eğitim Programı Dünyada Bir İlki Gerçekleştirdi

Turkcell, Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde sürdürdüğü Engelsiz Eğitim Programı kapsamında dünyada bir ilke imza attı.

EĞİTİM 11.03.2020, 16:50 11.03.2020, 16:51
Engelsiz Eğitim Programı Dünyada Bir İlki Gerçekleştirdi

Turkcell, Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde sürdürdüğü Engelsiz Eğitim Programı kapsamında dünyada bir ilke imza attı. Programa katılan görme engelli çocuklar Braille alfabesi ile etiketlenmiş robotik setler yardımıyla kodlama eğitimi almaya başlıyor. Setler, Niğde’deki Cemil Meriç Görme Engelliler İlkokulu’nda öğrencilere dağıtıldı.

Turkcell’in özel eğitime ihtiyacı olan çocukların yetkinliklerini artırmak ve toplumsal yaşama katılımlarını sağlamak amacıyla 2015’te hayata geçirdiği Engelsiz Eğitim programı kapsamında artık görme engelli öğrenciler de robotik kodlama eğitimi alabilecek.

Program için özel olarak hazırlanan ve dünyada bir ilk olan Braille alfabesi ile etiketlenmiş robotik kodlama setleri Niğde’deki Cemil Meriç Görme Engelliler İlkokulu’nda Engelsiz Eğitim öğrencilerine dağıtıldı.

MURAT ERKAN: “FIRSAT EŞİTLİĞİ İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan teknoloji ile hayata değer kattıklarını ve sosyal fayda üreten projeleri destekleyerek topluma hizmet ettiklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Turkcell, Türkiye’den kazandığını yine Türkiye’ye veren bir şirket. Kurulduğumuz günden bu yana tüm sosyal sorumluluk çalışmalarımızın odağına teknolojinin fırsat eşitleyici gücünü koyarak herkesin bilgiye erişimde eşit olanaklara sahip olmasını hedefleyen toplumsal kapsayıcılık projeleri hayata geçiriyoruz. Özellikle toplumdaki dezavantajlı bireylerin sosyal hayata daha aktif ve bağımsız katılım göstermelerine destek olmak adına çok sayıda kurumsal sosyal sorumluluk projesine imza attık. Şimdiye kadar açtığımız Engelsiz Eğitim sınıflarımız sayesinde 55 kentteki 111 okulda 50 bin öğrenci ve ailesine ulaşıldı. Şimdi ise Engelsiz Eğitim programımız kapsamında dünyada bir ilke imza atıyoruz. Yüzlerce görme engelli öğrencimiz, kendilerine özel hazırladığımız setler sayesinde geleceğin meslekleri arasında ilk sıralarda yer alan robotik kodlamayı öğrenmeye başlayacak. Turkcell olarak, hayata geçirdiğimiz projelerle özellikle eğitim alanında herkesin fırsat eşitliğine sahip olması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Program kapsamında görme engelliler için özel olarak hazırlanan robotik kodlama setleri, Türkiye genelindeki tüm görme engelli okullarında Engelsiz Eğitim sınıflarında kullanılmaya başlanacak. Yıl sonuna kadar setlerle bine yakın öğrenci kodlama ile tanışmış olacak.

RAKAMLARLA ENGELSİZ EĞİTİM

Engelsiz Eğitim Programı ile görme, işitme ve zihinsel engelliler için hazırlanan özel sınıflarla engelli çocukların eğitim ve istihdamına yönelik gelişmeler destekleniyor. Zihinsel engelli okullarında konaklama ve seyahat, yiyecek ve içecek hizmetleri, el sanatları, müzik ve görsel sanatlar atölyeleri, işitme engelli gençler ve görme engelli öğrenciler için grafik tasarım, bilgisayar teknolojileri ve benzeri alanlarda istihdama yönelik atölyeler bulunuyor. Bugüne kadar 74’ü özel eğitim okullarına meslek atölyesi, 37’si görme ve işitme engelli okullarına teknoloji sınıfı olmak üzere toplamda 111 okulda 50 bin öğrenci ve aileye ulaşıldı. Zeka Gücü projesi kapsamında tüm görme engelli okullarına ilk kez Braille baskılı kodlama kiti verildi. Ayrıca program kapsamında 3 binden fazla öğrenci ve ailesi bulundukları illerde düzenlenen gezilere katıldı.

 

 

 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)