banner21

İlköğretim Haftası Başladı

Niğde’de2016-2017 İlköğretim Haftası ve yeni eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenledi.

EĞİTİM 19.09.2016, 17:37 19.09.2016, 17:46
İlköğretim Haftası Başladı

Niğde’de2016-2017 İlköğretim Haftası ve yeni eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenledi.

2016-2017 Yeni Eğitim-Öğretim yılının başlaması nedeniyle Hükümet Meydanı’nda Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çelek sunum töreni gerçekleştirildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Niğde Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar Atatürk Anıtına çelenk sundu.

Hükümet Meydanı’nda gerçekleşen çelek sunumun ardından İlköğretim Haftası kutlamaları Mehmet Emet Aydoğan İlkokulunda devam etti. 

İlköğretim Haftası açılış programına Niğde Valisi Ertan Peynircioğlu, Niğde Garnizon Komutanı Albay İdris Tataroğlu, Niğde Belediye Başkan Yardımcısı Rıfat Özkan, Niğde Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, İl Genel Meclis Başkanı Bülent Küçüktuna, Niğde İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Nebol, Niğde Milli Eğitimi Müdürü Halil İbrahim Yaşar,  kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

2016-2017 eğitim öğretim haftası açılış konuşmasını yapan Mehmet Emet Aydoğan İlkokul müdürü Cihat Şola; “yeni eğitim öğretim yılının ilk gününde Türkiye’nin aydınlık geleceği olan çocuklarımızla ve onları yetiştiren değerli meslektaşlarımla olmanın heyecanı ve gururu içindeyiz. İnsanı diğer canlılardan ayıran en büyük özelliği aklı ve zekasıdır. Fakat aklı kendiliğinden gelişmez akılı geliştiren ve kullanılmasını öğreten ve bilgileriyle zenginleştiren okuldur. Sevgi öğrenciler sizleri vatanına ve milletine yararlı uygar bir insan olarak yetiştirmek. Okula gelmek ve ondan yararlanmak insan hayatında çok önemli bir aşamadır. Yarının mirasçıları sizlersiniz. Bizler gelecekte sizleri düşünen üreten sorgulayan ülkesine ve milletine faydalı olan gençler olarak görmek istiyoruz. Eğitim önce evde başlar. İnsanın ilk okulu evi ilk öğretmeni anne ve babasıdır.  Bir insanı kötülüklerden alıkoyup iyiliğe sevk etmek, üzerine güneşin doğduğu her şeyden daha hayırlıdır” sözü icra ettiğimiz mesleğin ne kadar onurlu ve yüce bir gayeye hizmet ettiğini göstermektedir.  Bunun için de heyecanımızı daima diri tutmalı ve ideallerimizi yeniden kuşanmalıyız. Karşı karşıya kalacağımız tüm zorlukları aşarak başarıya ulaşabiliriz. Kazanılması gereken asıl büyük servet; para, şöhret ve makamdan öte, erdem ve bilgeliktir. Evrensel medeniyet kulesi hiç şüphesiz bu onuru taşıyan, fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimiz sayesinde yükselecektir” dedi.

Niğde Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar: “ bu yıl her zamankinden farklı olarak hem ilköğretim haftasını kutluyoruz, hem de milli eğitim bakanlığımızın talimatıyla 15 Temmuz demokrasi şehitlerimizi anma etkinliklerini bugün burada başlatmış bulunuyoruz. Dinlenmiş bir şekilde eğitim öğretim yılına başlamış bulunuyoruz. Bu güzel ve kutsal mesleğin öz verili elemanları olarak geçmiş yıllarda onduğu gibi bu yıl da tüm gücünüzle çalışacağınızdan eminim. Yurttaşlığın en önemli sınavının verildi ilköğretimde çocuklarımıza her şeyden önce bir yaşam biçimi olarak demokrasi öğretmeli ve özümsemelerini sağlamalıyız. Ancak üreten ve yaşama doğrudan katılan insanların mutlu olabileceğini unutmamalı ve çocuklarımızın yaşamdan tat alabilmeleri için  çalışmalıyız. Bütün eksiklerini tamamlayarak çocuklarınızı bizlere emanet ettiniz. Bizde öğrencilerimizin ders kitaplarını masalarının üzerinde hazır ettik. Bundan sonra onlar bizim evlatlarımızdır. Ülkemizin hak ettiği yere ve muassır medeniyetler seviyesine ulaştırmak için çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştireceğimizi bilmenizi istiyorum” dedi.

Konuşmasında öğrencilere seslenen Yaşar: “Binlerce yıl yaşadığımız bu coğrafyada nice savaşlar nice yıkımlar yaşandı. Her defasında vatanımıza sahip çıktık. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı bağımsızlık ateşini özgürlük mücadelemizin son halkası olduğunu düşündük. Aradan geçen yaklaşık yüz yıla rağmen barış içinde yaşadığımız ülkemizde 15 Temmuz gecesi hiç beklemediğimiz yerden hain saldırıya maruz kaldık. Kurtuluş savaşında Nene Hatunu, Maraşlı Sütçü İmamı, İzmir’i işgal eden Yunanlılara ilk kurşunu sıkan Gazeteci Hasan Tahsin’i çıkaran bu bereketli topraklar 15 Temmuz gecesi de darbecilere karşı ilk kurşunu sıkan Ömer Halisdemir’i, henüz 15’inde olan Halil İbrahim Yıldırım’ı da bağrından çıkartmıştır. O gece umutlarımıza, hayallerimize özgürlüğümüze franga vurulmak istendi.  O  gece eli silahlı karanlık adamalar her bir yeri, caddeleri, okul önlerini kesmiş hamiler gibiydiler. Bütün dünya o gece bir daha şahit oldu. İşte sizlerde bu ihaneti hatırlayarak büyüyün. Çünkü hatırlamak hayatta kalmaktır, mücadele etmektir ve sevmektir. Hepimiz için 2016-2017 eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını temenni eder yolunuzun açık, çalışma azminizin sürekli ve başarılarınızın daim olasını dilerim” şeklinde konuştu.

2016-2017 eğitim öğretim haftasında konuşan Niğde Valisi Ertan Peynircioğlu; “2016-2017 eğitim öğretim yılı hepinize hayırlı olsun, ülkemize ve milletimize barış ve mutluluk getirsin diyorum. Ülkemizde bugün itibariyle yaklaşık 18 milyon öğrencimiz ve 900 bin öğretmenimiz ders başı yapıyor. Pek çok ülkenin nüfusundan çok rakam. İlimizde ise üniversitemizi de dahil edersek yaklaşık 100 bin civarında öğrencimiz var. Bunların 70 binden fazlası ilk, orta ve lise öğrenimi görüyor. Sayıların büyüklüğüne bakılırsa eğitimin önemini ortaya koymaktadır. Eğitimin önemiyle ilgili çok şeyler söylendi.  Eğitim ancak bir milletin geleceğini kurabilir, eğitim ancak bir milletin istikbalini, istiklalini kurtarabilir. Biz bunun farkındayız, millet olarak da farkındayız, devlet olarak da farkındayız. Devletimiz hükümetimiz eğitime çok büyük önem veriyor. Ülkemizde bütçeden en büyük fark eğitime ayrılıyor. Eğitimde sıkıntılar gün ve gün azalarak çok iyi yerlere geliyor. Bu duygu ve düşüncelerle 2016-2017 eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını temenni ederim” diye konuştu.

Açılış konuşmalarından sonra birinci sınıfa başlayan öğrencilere, dördüncü sınıf öğrencileri tarafından çiçekler verildi.

İlköğretim Haftası ve yeni eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla öğrencilerin hazırladığı halk oyunu gösteriler, şiirler ve okunan bayrak şiiri büyük beğeni toplarken 2016-2017 eğitim öğretim haftası programı sona erdi.

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)