banner21

Niğde’de 350 okula okulum temiz belgesi verildi

Niğde İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, "Okulum Temiz" belgesini almaya hak kazanan 358 okuldan 350 okul müdürüne belgelerini takdim etti.

EĞİTİM 17.03.2021, 14:58 17.03.2021, 14:59
Niğde’de 350 okula okulum temiz belgesi verildiNiğde İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, "Okulum Temiz" belgesini almaya hak kazanan 358 okuldan 350 okul müdürüne belgelerini takdim etti.

Milli Eğitim bakanlığı ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında, 27 Temmuz 2020 tarihinde imzalanan "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü" kapsamında, hijyen şartlarının geliştirilmesi, enfeksiyon önleme ve kontrol süreçlerinin tutarlı, geçerli, güvenilir, tarafsız bir anlayışla sürdürülmesi amacıyla "Okulum Temiz" belgelendirme programı yürürlüğe alındı.

Bu protokolle kapsamında şuana kadar Niğde’de başvurusu onaylanan 358 okuldan 350 okula "Okulum Temiz" belgesi verildi. Başvuru öncesi okullar tarafından "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzu" içerisinde belirtilen tüm faaliyetlerin, eylem planlarının, talimatların, eğitimlerin vb. işlemlerin tam olarak yerine getirilmesi, soru listesinde belirtilen şartların tamamlanmış olması gerekiyor.

Başvuru sonrasında, Milli Eğitim Bakanlığı ve TSE işbirliğinde oluşturulan eğitim programları ile yetkilendirilen Tetkik Görevlileri tarafından bu okullar yerinde denetlenip kontrol ve belgelendirmesi il genelinde görevlendirilen 24 öğretmenle yapılıyor. Niğde’de 356 okul "Okulum Temiz" belgesi almak amacıyla başvuruda bulunmuş olup okullarda denetimler halen devam etmekte.

Şu ana kadar başvurusu onaylanan 358 adet okuldan 350 okul belgeyi almaya hak kazanırken 8 adet okulun belgelendirme çalışmaları devam etmekte olduğu, Denetimleri yapılan ve belgeyi almaya hak kazanan okullar il Milli Eğitim müdürlüğünde gerçekleştirilen törenle belgelerini İl Millî Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar'dan aldılar.

İl Millî Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar "Okulum Temiz" belgesiyle okullarımızın hijyen yönüyle daha güvenilir hale geldiğini belirterek ilimizdeki neredeyse  her okulumuzun gerekli şartları oluşturarak belgeyi almaya hak kazandığını ifade etti.

Türkiye genelinde bu belgeyi almaya hak kazanan illere göre iyi bir yüzdelik orana sahip olduklarını söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar, "Sloganımız 'Okullarımız Her Zaman Temiz', kuralımız ise 'temizlik, maske ve mesafedir. Okullarımızı hep birlikte açmak için özveri ile görev yapan okul müdürlerimize, öğretmenlerimize, diğer eğitim personeline ve salgın döneminde, büyük bir gayretle denetimleri gerçekleştiren, Müdürlüğümüz İl İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimine, Periyodik Kontrol Uzmanlarımıza, gönüllü olarak görev alan öğretmenlerimizin dahil olduğu hijyen tetkik görevlilerimize bu vesile ile teşekkür ediyorum" dedi.

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)