“Soyada Geninin Ektopik İfadelenmesi” projesine TÜBİTAK desteği

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Caner Yavuz’un yürütücüsü olduğu “Soyada (Glycine max L. Merrill) Ortolog GmBBM1 Geninin Ektopik İfadelenmesi” adlı proje TÜBİTAK 1002 Hızlı Destek Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

EĞİTİM 09.04.2021, 14:04 09.04.2021, 14:04
“Soyada Geninin Ektopik İfadelenmesi” projesine TÜBİTAK desteğiNiğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Caner Yavuz’un yürütücüsü olduğu “Soyada (Glycine max L. Merrill) Ortolog GmBBM1 Geninin Ektopik İfadelenmesi” adlı proje TÜBİTAK 1002 Hızlı Destek Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan ve Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Latif Tek'in de danışman olarak yer aldığı proje kapsamında, hem somatik embriyogenezde rolü olduğu bilinen hem de haploid bitki oluşturabildiği belirlenen BABY BOOM (BBM) geninin soyada ektopik ifadelenmesi sağlanarak haploid bitki oluşturabilme olanakları araştırılacak.

“Soyada (Glycine max L. Merrill) Ortolog GmBBM1 Geninin Ektopik İfadelenmesi” adlı proje ile BBM geninin dikot bir bitkide uygulanabilirliği ilk defa ortaya konulacak olup, başarıya ulaşılması durumunda soya bitkisinde haploid ve double haploid bitki üretimi yanında hibrit çeşit geliştirilmesi de mümkün olabilecektir. Proje sonucunda ilk prototip haploid bitkilerin elde edilmesi hedefleniyor.

Ülkemizde birçok firma, üniversite ve araştırma enstitüsünde soya çeşit ıslah çalışmaları yürütülmesine rağmen haploid bitki elde edilmesinin zorluğundan dolayı bu konudaki çalışmalar sınırlı kalmaktadır. Proje sonucunda elde edilecek bulgular bilim camiası yanında soya ıslahı yapan özel ve kamu kuruluşlarıyla da paylaşılacak ve üniversite-sanayi işbirliklerinin tesis edilmesi mümkün olabilecektir. Böylece ülkemizin en fazla ithal ettiği tarımsal ürünlerden birisi olan soyada yerli çeşit ıslah programlarının etkinliğini artıracak yeni bir yaklaşım ortaya konulmuş olacaktır.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)