SÜT FİYATI 7 LİRA OLSUN

Bor İlçesi Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ziya Arslan süt fiyatlarıyla alakalı olarak bir açıklama yaptı. Başkan Ziya Arslan: “ Şaşkınlık içerisindeyiz. Yem fiyatları 300 lirayı geçti ama üreticinin ürettiği süt fiyatları yerinde sayıyor" dedi.

EKONOMİ 13.03.2022, 20:05 13.03.2022, 20:13
SÜT FİYATI 7 LİRA OLSUN

Bor İlçesi Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ziya Arslan süt fiyatlarıyla alakalı olarak bir açıklama yaptı. Başkan Ziya Arslan: “ Şaşkınlık içerisindeyiz. Yem fiyatları 300 lirayı geçti ama üreticinin ürettiği süt fiyatları yerinde sayıyor" dedi.

ULUSAL SÜT KONSEYİ SÖZ VERMİŞTİ!

Ulusal Süt Konseyi (USK)’nin 29 Kasım 2021 tarihinde yapılan toplantısında alınan kararla, 8 Aralık 2021 tarihinden geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ sütün tavsiye satış fiyatı brüt 4 lira 70 kuruş olarak belirlendi ve Ulusal Süt Konseyi, çiğ sütün üretim maliyetinde öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda yeniden toplanıp karar verecektir. açıklamasını yaptı.

REVİZE FİYAT KONUSUNDA GIDA KOMİTESİ VE ULUSAL SÜT KONSEYİ'NDEN BİR SONUÇ ÇIKMADI

Yeme, mazota tüm girdi maliyetlerine gelen zamlara karşılık bugüne geldiğimizde halen 4,70 TL olan çiğ süt fiyatlarında, revize fiyat konusunda Gıda Komitesinden ve Ulusal Süt Konseyinden hala bir sonuç çıkmamıştır  Yem fiyatları 300 TL yi geçti… Ülkede bir sanayici kısmı var, her şeyi onlar belirliyor.

SANAYİCİ RAHATLIKLA ZAM KARARI ALIYOR ÜRETİCİ BİRİLERİNİN AĞIZLARINDAN ÇIKACAK RAKAMLARLA AYAKTA KALMAYA ÇALIŞIYOR!

Süt sanayisi, yem sanayisi, herkes bir maliyet hesaplamasıyla rahatlıkla zam kararı alabiliyor. Biz üreticiler hep birilerinin kararıyla, ağızlarından çıkacak rakamlarla ayakta kalmaya çalışıyoruz.

GIDA KOMİTESİ BU İŞTEN ELİNİ ÇEKSİN! ÜRETİCİMİZİN ARTIK BİR İNANCI KALMADI!

Gıda Komitesi artık bu işten elin çeksin bu kadar geç müdahaleler yapılması üretimi büyük sıkıntıya uğratmıştır. Üreticilerimiz yorgun, artık durumun düzeleceğine inançsızlar. Umutsuzlar…

ÜRETİCİNİN HAKLARI KORUNAMAYACAKSA ULUSAL SÜT KONSEYİ DE KAPANSIN!

Eğer üreticilerin hakları korunamayacaksa Konsey de kapansın… Madem üretici çaresiz bırakılıyor, müdahale edilemiyor, konseyin ne anlamı var.

Köylerde üreticilerin halini bilen var mı? Saha da neler oluyor bu üreticiler nelerle mücadele ediyor, bir hayvanın günlük bakım maliyeti nedir bilen var mı? Bu kadar duyarsız kalmak müdahalesiz kalmak bir nevi üreticilerin hakkını yemektir. Emek emek büyük zahmetlerle köylerinde aile işletmelerini ayakta tutmaya çalışan üreticilerimize haksızlıktır.

ÜRETİM BİTİYOR!

Tüketici zannediyor ki üreticinin eline geçen marketteki raf fiyatı, çoğu kişi bilmiyor gariban üreticinin karsız üretim yaptığını, 4,40 liraya sattığı sütün market fiyatının yaklaşık 15 TL den satıldığını…

Süt yem paritesi diye bir şey yok artık. Sanayiciler var onların kararları var. Üretimin sürdürülebilirliği için üretici sattığı 1 litre süte karşılık 1,5 kilo yem alabilmelidir. Hani Ulusal Süt Konseyi parite 1,1’in altına düştüğünde tekrar toplanacak ve yeniden bir fiyat belirleyecekti?

ÜRETİCİ 6 LİRADAN YEM ALIYOR 4.40 LİRADAN SÜT SATIYOR!

Bugün sütümüzü 4,30 TL / 4,40 TL‘ye satıyoruz, yemi de 6 TL'den satın alıyoruz. Zarar ediyoruz. Konseyin çiğ süt fiyat belirlerken kullandığı maliyet tablosunda bile bugün 1 litre çiğ sütün maliyeti 5,90 TL çıkmaktadır. Kaldı ki bizim gerçek maliyetlerimiz bunun çok çok üstündedir.

ÇİĞ SÜT FİYATI 7 TL'YE ÇIKARILMALI

Ya sattığımız çiğ süt fiyatını 1,5 pariteye denk gelecek şekilde 7 TL çıkarılsın ya da çiğ süt fiyatı artmasın deniliyorsa üreticinin maliyetlerinin düşürülüp pariteye 1,5‘a getirmeliyiz. Desteklemeleri de kayıtsızlığı önleyecek şekilde arttırmalıyız. Çiğ sütün fiyatının arttırılmasıyla enflasyon yükselecek deniyorsa eğer, desteklemeler 2 TL‘ye çıkarılmalıdır. Gıda Komitesine ve Ulusal Süt Konseyi yetkililerinin sesimize kulak verip, üreticilerimizin lehine çiğ süt fiyatının yeniden güncellenmesini talep ediyoruz.

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)