14.06.2016, 14:01

EURO 2016

Geçtiğimiz hafta ilk maçını oynadık 8 yıldır hasretini çektiğimiz ve son bir tutunuş ile mucizevi şekilde katıldığımız turnuvanın. Uzun yılların hasreti vardı, ülke geneli "Biz bitti demeden bitmez" diyerek büyük bir atmosfer oluşturmuştuk ve rakip milli takımlar bazında geçmişte en unutulmaz zaferlerimizden birini elde ettiğimiz Hırvatistan'dı. 

Olmadı. Olmadı ama olmayan sadece skor değildi.
Ülkece yakaladığımız "Biz bitti demeden bitmez" savı yerini "Biz zaten bitmişiz arkadaş" savına bıraktı; OLMADI!
Olmayan bir sav ile "o niye bu takıma geldi", "bu nasıl bu takıma gelmez", "bizimki olsa böyle mi olurdu", "hadi oradan sizden bir yol olmaz" sesleri yükseldikçe yükseldi, iş rayından çıktı hava tarumar oldu; OLMADI! 
Bir çok futbol otoritesince; buna efsanevi kaleci Barthez'in "Türklerin kalecisinde kendi geçmişimi görüyorum" dan deneyimli teknik adam Arsene Wenger'in "Bu yıl turnuvanın sürprizini başarısının büyüklüğü ile Türkler yapacak" a kadar takımımız önemli bir yerde anılırken, hesaplar sil baştan yapıldı; OLMADI!
Aday kadro tercihi, kamp programı, yapılan harcamalar, teknik kadroya ödendiği spekilasyon olan maaşlar bir yana duruversin ilk maçta ortaya konulan tablo resmen utandırdı; OLMADI!

Ülkece, futbol otoritelerince, futbol sevdalılarınca, emek adayanlarınca kısanın özü futbol çerçevesinin içinde görünen tüm unsurlarca olmamız gereken yer, yapmamız gereken unsur, göstermemiz gereken husus "BİRLİK VE BERABERLİK." Henüz ilk maç oynandı, belki son maçı oynamaya gerek kalmadan geri gelecek duruma da gelecek milliler ama henüz kızmak içinde coşmak içinde erken hatayı önce burada yapıyoruz. Henüz hiç birşey yokken ortada "Biz Bitti Demeden Bitmez", "Tamam o iş birinci belli ikinci belli olsun" havası oluşturmak ne denli yanlışsa takımı şimdiden yerin yedi kat altına sokmak, gerçeği görmemek ya da görüp de yanlış yorumlamak, olayları başkalaştırmak en nihayetinde de birlik berabelikten sıyrılıp, birbirimize düşmek bizim dokumuz ile bağdaşmayan, hiç bir durumda bize yakışmayan bir husustur.

Henüz herşeyin başı kızmaya da, çosmaya da gerçekten karar vermek için erken, sadece bekleyelim. Zaman neyi getirecek görelim ve o zaman coşalım ya da kızalım!

Esenlikler.

Aydın Zengin
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?