24 Koruyucu Aileye 64 bin TL Yardım Yapıldı

Niğde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca, Niğde’de 32 Çocuk 24 Aileye Koruyucu Aile kapsamında 64 Bin 826 TL yardım yapıldığını söyledi.

GÜNDEM 26.09.2016, 09:18 26.09.2016, 09:21
24 Koruyucu Aileye 64 bin TL Yardım Yapıldı
Niğde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca, Niğde’de 32 Çocuk 24 Aileye Koruyucu Aile kapsamında 64 Bin 826 TL yardım yapıldığını söyledi.

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri kapsamında 821 kişiye ayda toplamda 503 Bin 358 TL yardım yapıldığını belirten Niğde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca; “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri kapsamında okul öncesi seviyesindekilere 442 TL, ortaöğretim seviyesindekilere 664 TL, Lise seviyesindekilere 708 TL, Yükseköğretim seviyesindekilere 797 TL, Yetişkinlere 354 TL olup her ay ödeme yapılmaktadır” dedi.

Niğde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca, Niğde’de doğum yardımı başvurularının 15 Mayıs 2015 tarihi itibariyle başladığını ve Ağustos 2016 yılı içerisinde başvuru yapanların hesabına doğum yardımı paralarının yatırıldığını söyledi.
Birinci çocuk için 300, ikincisi için 400, üç ve sonrası için de 600 liranın bir defaya mahsus verileceğini belirten Koca, ancak geçmişte 2 çocuğu bulunan, 15 Mayıs itibariyle de yeni bir bebek sahibi olan kişiye, 3 çocuk parası yani 600 lira verildiğini, bu şekilde geçmişte doğan çocukların sıralamaya dahil edildiğine vurgu yaptı. 
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Koca; “Kurumumuza Ağustos ayı itibariyle 541 kişiye 549 çocuk olmak üzere 237 bin 420 TL ödeme yapılmıştır. Ayrıca Haziran 2015 yılından Ağustos 2016 yılına kadar 3 milyon 5 bin 746 TL ödeme yapılmıştır. 
Niğde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca, doğum yardımından yararlanmak isteyenlerin ilgili birimlere başvurması gerektiğini bildirdi.  

Niğde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca, doğum yardımı şartlarını şu şekilde sıraladı: “Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı verilmez. 

Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır. 

Doğum yardımı annenin sağ ve Türk vatandaşı olması durumunda anneye yapılacaktır. Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurt dışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla yapılacaktır. 
Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin başvuruları ise çalıştıkları kurumlara yapılacaktır. Başvurular şahsen, iadeli ve taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılacaktır. 

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve Mavi Kart sahipleri de bu uygulamadan aynı şartlarda faydalandırılacaktır. 

Detaylı bilgi, ücretsiz bilgi hattı olan 144 ve 183 nolu telefon numaralarından ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinden alınabilir.” 

NİĞDE’DE 3 BİN 14 KİŞİ ENGELLİ EVDE BAKIM ÜCRETİ ALIYOR

Niğde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca, Niğde’de 3 Bin 14 Kişiye 2 milyon 788 Bin 65 TL aylık olarak ödeme yapıldığını belirtti.

Engelli vatandaşların Engelli Evde Bakım Ücretinden yararlanılabilmesi için birtakım şartları taşıması gerektiğini dile getiren Niğde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca; “Engellinin Devlet Hastanesi’nden Engelli sağlık Kurulu Raporunu alması, raporun en az yüzde 50 ve üzeri olması ve ağır engelli kısmının evet olması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Evde Bakım Ücreti bağlanan kişilerin her türlü değişikliği Evde Bakım Ücreti bağlanırken yapılan sözleşme gereği kuruma bildirmekle yükümlü olduğuna dikkat çeken Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca, konuşmasına devamla şunları söyledi: “Yapılan bu sözleşmede bakım hizmeti veren kişinin uyması gereken kurallar yer almaktadır. Bu kurallara uymadığı takdirde yapılan tüm ödemelerin bakıcı tarafından ödeneceği taahhüt etmektedir. Sözleşmeye uyulduğu takdirde geri ödeme alınma durumu olmayacaktır. 

Evde Bakım alan kişilerin gelir durumunu etkileyen değişiklikleri (Gelirlerinin artması, vefat,) 3 ay içerisinde bildirilmediği takdirde gelir sınırının aşılması durumunda geri ödeme alınır. Geri ödeme hesaplanırken Engelli Evde Bakım Ücreti alan bakıcının gelir ölçütünün aşıldığı ilk tarih belirlenir.  

Bu kapsamda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak 3 Bin 14 kişiye 2 milyon 788 Bin 14 TL ödeme yapıldı. Gelir sınırını (784,98 TL) olarak belirlenirken aylık 932.59 TL ödeme yapılıyor.” 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)