AHİLİK HAFTASI KUTLANDI

35. Ahilik Haftası dolayısıyla Niğde’de kutlama etkinliği ve şed kuşanma programı düzenlendi.  

GÜNDEM 14.09.2022, 15:04 14.09.2022, 15:30
AHİLİK HAFTASI KUTLANDI

15. Ahilik Haftası dolayısıyla Niğde’de kutlama etkinliği ve şed kuşanma programı düzenlendi.  Programa Niğde Valisi Mustafa Koç, AK Parti Milletvekilleri Yavuz Ergun, Selim Gültekin, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Harun Karahan, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamdi Doğan, Niğde Baro Başkanı Emin Alper Öztürk, İl Emniyet Müdürü Adnan Özdemir, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Nihat Özkök, protokol mensupları, Niğde Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Alim Yeşil, esnaf ve zanaatkarlar ile davetliler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Ahilik kültürünü yansıtan etkinler sunuldu. Programda bir konuşma yapan Niğde Valisi Mustafa Koç;

“Bugün, günümüz esnaf teşkilatlanma sisteminin kurucusu sayılan Ahi Evran-ı anmak ve onun, günümüz esnaf ve zanaatkarına bıraktığı mirası yeniden hatırlamak için düzenlenen 35. Ahilik Haftası münasebetiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz.

1200’lü yıllarda Anadolu’nun sosyal yaşantısının düzenlenmesinde büyük rol oynayan Ahilik müessesesi; cömertliğe, el açıklığına, mertliğe dayanmanın yanı sıra insanların birbirini kardeş görmelerine dayanmaktadır.

Anadolu'da yaşayan halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli dallarda kendisini yetiştirmesine imkân tanıyan Ahilik Teşkilatı, kurulduğu dönemde Anadolu'ya göç eden Türkmenler'e aş ve iş imkânı sağlamış, aynı zamanda Türkmenler’in vasıflı bir meslek sahibi ve üretici haline gelmesinde önemli rol oynamıştır.

Ahilik kültürü; toplumda yaşayan fertleri birbirine yakınlaştıran, bireyler arasında sosyal dayanışmayı sağlayan, kardeşlik, birlik ve beraberlik gibi değerleri özünde toplayan ticaret ile ahlakı buluşturan bir yaşam tarzıdır. Toplumda; birlik ve beraberliği, yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayan en önemli unsur; ortak değerlerin korunması ve yaşatılmasıdır. Türklerin Anadolu'da bin yıldan beri varlığını sürdürmelerinin en önemli sırrı, Ahilik kültüründe yatar. Ahilik anlayışında toplumun ortak değerlerine saygı çok önemlidir. Bu anlayışa göre; din, dil, ırk, cinsiyet farkı gözetmeksizin herkes eşit ve adil muamele yapılır. Bir toplumda farklılaşmalar olabilir. İnsanlarımızın kimi zengin kimi fakir olabilir. Ahilik zenginliğe karşı değildir. Çalışmak, üretmek, alın teri ile kazanmak ahilikte bir ahlak kuralıdır.

Kıymetli esnaf ve zanaatkarlarımız;

Ahilik prensiplerini yeni kuşaklara aktarılması asli görevlerinizden birisi olmalıdır. Ülkemiz dünyanın en zengin, en köklü esnaf kültürüne sahip ülkelerinden birisidir. Esnaflık sadece ekonomik bir faaliyet olarak görülmemelidir. Esnaflık bizim kültürümüzde, ekonomi boyutunun yanı sıra gelenekleriyle, ahlakı ile en önemlisi dayanışma ruhuyla, medeniyetimizin gelişmesinde hayati bir rol oynar.

Kıymetli Esnaf Odaları Birliği Başkanımız Alim Yeşil’in nezdinde tüm esnaf ve zanaatkarlarımızın Ahilik Haftasını tebrik eder, Niğdeli esnaf hemşerilerimizin hepsine bol ve bereketli kazançlar dilerim.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Niğde’de yılın ahisi seçilen Mehmet Oluk'a kaftan giydirilerek Vali Mustafa Koç tarafından plaket verildi. Program çeşitli etkinlerin ardından son buldu.

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)