banner21

Aile ve Sosyal Politikalar Vatandaşın Hizmetinde

Niğde Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürü Harun Koca, Çocuk evlerinde Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü tanıtmak ve çalışmalar hakkında bilgilendirme amacıyla basın toplantısı düzenledi.

GÜNDEM 28.12.2016, 18:25 28.12.2016, 18:27
Aile ve Sosyal Politikalar Vatandaşın Hizmetinde
Niğde Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürü Harun Koca, Çocuk evlerinde Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü tanıtmak ve çalışmalar hakkında bilgilendirme amacıyla basın toplantısı düzenledi.
Niğde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca, engellilere, yaşlılara, çocuklara, şehit ve gazi yakınlarına, kadınlara, koruyucu ailelere ve doğum yardımı hizmetlerinin aralıksız sürdüğünü söyledi.
Niğde Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürü Harun Koca; “ Niğde Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü olarak 8 tane başlıca kurumlarımızda hizmet vermekteyiz. Bunlardan bir tanesi Bor ilçesi, Altunhisar ilçesi geri kalan birimlerimizde il merkezimizde yürütmekteyiz. 
Koca; “ aile ve sosyal politikalar il müdürlüğü olarak engelli ve yaşlılara yönelik hizmetler, kadınlarımıza yönelik hizmetler, şehit ve gazilerimize yönelik hizmetler, sosyo ekonomik destekler hizmeti, koruyucu ailelere yönelik hizmetler, aile eğitimine yönelik hizmetler ve en son doğum yardımları olmak üzere yedi ayrı bölümde destek verilmektedir. 
NİĞDE’DE 3 BİN 4 KİŞİ EVDE BAKIM HİZMETİNDEN YARARLANIYOR
Engelli evde bakım hizmetlerinden Niğde’de 3 bin 4 kişi yaralandığını ifade eden Koca; “ Toplumda engelli dediğimiz bakacak kimsesi olmayan kendi kendini idare edecek durumu olmayan vatandaşlarımıza devletimiz evde bakım hizmeti vermektedir. Buda Niğde ilimizde 3 bin 4 tane evde bakımdan yararlan vatandaşımız vardır. Bu 3 bin 4 vatandaşımıza bakan kişilere evde bakım hizmeti verilmektedir. 2016 yılında evde engelliye bakan kişiye 932 TL yardım yapılmaktadır. Aylık olarak 3 bin 4 kişiye 2 bin 799 TL tutarında yardım yapılmaktadır. Ayrıca engelli kardeşlerimize engelli kimlik kartı verilmektedir. İlçelerimizde ise merkezimizde 1759 tane, Bor ilçemizde 509 tane, Altunhisar ilçesinde 145, Çamardı ilçesinde 169, Çiftlik ilçesinde 246, Ulukışla ilçesinde 177 olmak üzere toplamda 3 bin 4 kişiye engelli evde bakım hizmeti verilmektedir. Bunları imkânlarımız doğrultusunda her ay veya üç ayda bir kontrol edilmektedir. 
877 ÇOCUĞA YILDA 3 MİLYON 500 BİN TL DESTEK
 Sosyal ekonomik destek programı kapsamında Niğde’de 877 çocuğa yardım yapıldığını belirten Koca; “Bunlar genellikle eşinden ayrılmış ve hiçbir geliri olmayan askeri geçim kaynaklarının altında yaşamlarını sürdüren ve çocukları olan kadınlara ve erkeklere yönelik verilen hizmettir.  Bu destekten yararlanmak isteyenler kurumuza başvururlar bizlerde incelemeler yaparız ve gerçekten kriterlerimize uyup desteğe ihtiyaçları varsa çocuklarına her ay düzenli olarak yardımlar yapmaktayız. Okul öncesinden üniversiteye kadar yardımlarımız devam etmektedir. İlimizde şuana kadar 877 adet çocuğumuza yardım yapılmaktadır. Buda aylık olarak 541 Bin TL yardım yapılmaktadır ve yıllık olarak 3 milyon 500 Bin TL tutarında yardım yapılıyor. 
37 KORUYUCU AİLE AYLIK 37 BİN TL ÖDENİYOR
Niğde’de 33 çocuğun Koruyucu ailelerin yanında olduğunu söyleyen İl Müdürü Koca; “ Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığımız önceden yetiştirme yurtlarımız vardı ve bütün çocuklarımız 30’ar gurup halinde yurtlarda kalırlardı. Zamanla bu hizmetten vazgeçildi ve sevgi evleri yapıldı. Şimdi de bunun yanında mahalle aralarında çocuk evlerimiz var. 30 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşını koruyucu aile olarak kabul ediliyor. Önce bizlere müracaat etmeleri gerekmektedir. Müracaattan sonra kurumuz tarafından incelemeler yapılır ve bizim kriterlere uyuyorsa onlarla sözleşme yapılıp koruyucu aile olarak kabul edilir. İlimizde şuanda 33 çocuğumuz koruyucu ailemizin yanında. Bu koruyucu ailelerimize ayrıca destek verilmektedir. Koruyucu ailemizin sigortasını yatırıyoruz ve aylık Bin TL ücret ödenmektedir. Aylık olarak ilimizde koruyucu ailemize 37 Bin TL ekonomik yardım yapılmaktadır.
Evlat edindirme de uygun çocuklarımızı, doğar doğmaz veya daha sonra ileriki yaşlarda müracaat eden ailelerimize mahkeme yoluyla evlat edindirme hizmetinden yararlandırmaktayız. 
NİĞDE’DE 174 ŞEHİT VE 70 GAZİMİZ BULUNMAKTA
Şehit ve gazilerimize şuanda aile ve sosyal politikalar bakanlığı üzerinden yürütülmektedir diyen Koca; “Şehit ve Gazilerimiz her türlü desteğe ve ilgiye layık insanlardır. Son zamanlar da 15 Temmuz’da olsun Terörle mücadelede olsun şehit ve gazilerimiz oldu ve oluyor. Şuanda ilimizde 160 tane Asker ve Polislerimizden de 14 olmak üzere 174 tane şehit ailelerimiz bulunmaktadır. Gazilerimiz ise ilimizde 70 tane gazi ailemiz bulunmaktadır. Önceden şehit ailelerimizden bir kişi işe yerleştiriliyordu. Şuanda şehit ailelerimizden iki kişiye iş hakkı veriliyor. Gazilerimizde de bir kişiye iş hakkı verilmektedir.  
NİĞDE’DE KADIN KONUK EVİ ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Şuanda ilimizde Kadın Konuk evimiz yok ama açılış çalışmaları devam etiğini ifade eden Koca; “ Kadın konuk evi için ödeneklerimiz geldi. Bize veya emniyete müracaat eden veya emniyete müracaat eden şiddet görmüş veya kalacak sığınacak yeri olmayan kadınlarımızı kabul ediyoruz. 2014 yılında 6 tane,2015 yılında 10 ve 2016 yılında 8 kişiyi başka ile sevk ettik. Yılda yaklaşık 50 civarında kadınlarımız müracaat ediyor ama yüzde 90’nı aileleriyle geri barışıyorlar. 
BİR BUÇUK YILDA 3 MİLYON 375 BİN TL ÇOCUK YARDIMI YAPILDI
Geçen yıl 2015 yılı Mayıs ayı itibariyle Niğde’de doğum yardımı yapılmaya başlandığı yıldan bugüne kadar 6 Bin 430 çocuğa yardım yapıldığını ifade eden Koca; “ Geçen yıl 2015 yılı Mayıs ayı itibariyle Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de 1 Çocuk için 300, 2 çocuk için 400 ve 3 çocuk için 600 TL yardım verilmektedir. Bir ailede çocuk doğduğu zaman annenin TC’si ile gelip ücret annenin hesabına yatırılmaktadır. İlimizde 2015 yılı mayıs ayından bu zamana kadar 6 bin 430 kişi bulunmaktadır.  Bir buçuk yıl içerisinde 3 milyon 375 bin TL ödendi. Niğde’de ayda yaklaşık 400 çocuk dünyaya geliyor. 
HİZMETLERİMİZ 2017 YILINDA DA KARARLILIKLA SÜRECEK
Hizmetler kararlılıkla sürecektir diyen Müdür Koca; “ 2016 yılı sosyal hizmetler bilançosuna bakıldığında, sosyal devlet olmanın gereklerinin layıkıyla yerine getirildiğinin açıkça görüldüğünü ve bu durumun memnuniyet verici olduğunu belirtti. Koca açıklamasında" İlimizde çeşitli adlar altında gerçekleştirilen ayni ve nakdi ödemelerin yanı sıra gerçekleştirilen çeşitli sosyal destek uygulamaları, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın sorunlarının çözümlenmesine önemli katkılar sunuyor. İlimizde, 2016 yılında gerçekleştirilen sosyal destek hizmetleri ve yardımlarını, 2017 yılında da kararlılıkla sürdüreceğiz. Desteklerinden dolayı Niğde Valimiz Sayın Ertan Peynircioğlu ve saygıdeğer eşine yine Niğde Milletvekillerimiz Alpaslan Kavaklıoğlu ve Erdoğan Özegen'e, hükümetimize, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımıza, ilgili tüm kurum idarecilerimize ile çalışanlarımıza ve hayırsever vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum." ifadelerine yer verdi. 


Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)