banner21

Aşı Yaptırmayanlara Ceza

Tarım il İl Müdürlüğü tarafından büyükbaş hayvanların Sonbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası İl merkezi ile 5 ilçe merkez, kasaba ve köylerinde 11 Temmuzda başlamış ve 30 Eylül tarihinde tamamlanacaktır.

GÜNDEM 27.07.2017, 10:36 28.07.2017, 10:04
Aşı Yaptırmayanlara Ceza

 Tarım il İl Müdürlüğü tarafından büyükbaş hayvanların Sonbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası  İl merkezi ile 5 ilçe merkez, kasaba ve köylerinde 11 Temmuzda başlamış ve 30 Eylül tarihinde tamamlanacaktır.

İl Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürü Asım Baş; “ Hastalığın kontrol altında tutulması veya oluşmaması için yetiştiricilerimizin tamamının Bakanlığımızın aşılama dönemlerinde hayvanlarını aşılatmaları; aşısız ve kayıtsız hayvanları satın almamaları önem arz etmektedir.  Sevk edilecek sığır cinsi hayvanlar sevklerinden en fazla 6 ay önce şap hastalığına karşı aşılanmış olmalıdır. Sevk edilecek sığır cinsi hayvanlara şap aşısı yapılmamış ise şap aşısı yapıldıktan 21 gün sonra sevkine izin verilecektir. İki aylıktan küçük ve küpelenerek tanımlanmış sığır cinsi hayvan sevklerinde şap aşısı şartı aranmayacaktır” dedi.
Baş; “Büyükbaş hayvanlarımızı Şap hastalığından korumak için tüm büyükbaş hayvanların kampanya döneminde aşılanması önemli. Aşı yaptırmayanlar hakkında 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu 36.maddesinin birinci fıkrası (a) bendine göre ,5326 sayılı Kabahatler Kanunu hükümleri gereği idari para cezası verilecektir.

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)