banner21

Aykin, Akaryakıt Desteği Esnafa Da Verilmeli

Niğde Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birlik Başkanı Erdoğan Aykin Tarım sektörüne verilecek akaryakıt desteğinin taşımacı esnafa da verilmesi gerektiğini belirtti.

GÜNDEM 24.02.2018, 09:44 24.02.2018, 09:59
Aykin, Akaryakıt Desteği Esnafa Da Verilmeli

Niğde Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birlik Başkanı Erdoğan Aykin Tarım sektörüne verilecek akaryakıt desteğinin taşımacı esnafa da verilmesi gerektiğini belirtti.

Niğde Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birlik Başkanı Erdoğan Aykin, 'Hükümet tarafından tarıma verilen akaryakıt giderlerinin yarısının devlet tarafından ödenmesini destekliyoruz. Ancak ekonominin düzelmesi ve rayına oturması için tek başına bu destek yeterli değil. Üretilen her ürünü taşıyan esnafımıza da devlet tarafından akaryakıt desteği verilmeli. Tarıma ve esnafa verilecek akaryakıt desteği ile ürünlerin fiyatı düşer, enflasyon geriler ve ülkede büyüme kalıcı hale gelir. Vatandaş da uygun fiyata ürün tüketmiş olur ve ülkede refah artar' dedi.

Tarımın gelişmesi ve daha iyi şartlarda üretim yapılması için hükümet tarafından verilen desteği çok olumlu bulduğunu belirten NESOB Başkanı Aykin, taşımacılık yapan ulaştırma sektöründeki esnafında desteklenmesini isteyerek şunları dile getirdi, 'Üretim maliyetini azaltmak için hükümet tarafından atılan mazot desteği önemli bir adım. Ancak tüketicinin ucuza sebze ve meyve yemesi için öncelikle yapılması gereken, akaryakıt fiyatlarında ÖTV indirimine gitmeli veya nakliyeci esnafına da ucuz ticari akaryakıt verilmelidir. Çünkü üretilen her türlü ürünün  tüketiciyle buluşmasını nakliyatçı esnafı sağlamaktadır. Nakliyeci esnafının da maliyetinin azalması ile gıda başta olmak üzere tüm ürünlerin fiyatlarının düşmesinde etkili olacaktır. Nakliyeci esnafına ucuz ticari akaryakıt verilmesi ile birlikte fiyatlar aşağı inecek ve sürekli yükseliş gösteren enflasyon kendiliğinden düşmüş olacak.' 

Ekonominin bir bütün olduğunu ve indirimli ticari akaryakıtın her sektöre olumlu yansıması olacağının da altını çizen Aykin, 'Ulaştırma sektöründe ülkemize hizmet götüren esnafımıza belli oranlarda indirimli akaryakıt desteğinin verilmesi, taşımacı esnafını büyük ölçüde rahatlatır. Kamyoncu, otobüsçü, dolmuşçu ve taksici esnafı devletimizin vereceği ticari akaryakıt desteğini dört gözle bekliyor. Eğer ticari araçlardaki mazot ve benzin ucuzlarsa esnaf ve sanatkâr da müşterilerini daha ucuza seyahat etmelerini sağlayacaktır. Öte yandan, akaryakıt üzerindeki ÖTV'den 10 puan indirim yapılması ekonomideki büyümeyi de beraberinde getirecektir' şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)