banner21

Bilinçli Ekim Toprak Tahlilinden Geçer

Niğde İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü Toprak ve Su Tahlil Laboratuvarında görevli Kimya Mühendisi Ali Akagündüz, vatandaşların toprağı bilinçli biçimde kullanarak kaliteli üretim rekoltesine katkı sağlamaları gerektiğini söyledi.

GÜNDEM 24.01.2018, 10:00 24.01.2018, 10:01
Bilinçli Ekim Toprak Tahlilinden Geçer

Niğde İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü Toprak ve Su Tahlil Laboratuvarında görevli Kimya Mühendisi Ali Akagündüz, vatandaşların toprağı bilinçli biçimde kullanarak kaliteli üretim rekoltesine katkı sağlamaları gerektiğini söyledi.

Kimya Mühendisi Akagündüz, Niğde İl Özel İdaresi bünyesinde faaliyette bulunan Toprak ve Su Tahlil Laboratuvarının yıllardan bu yana ağırlıklı olarak Niğde çiftçisine ve bu bölgede yaşayan vatandaşlara toprak ve sulama suyu analizi ve amacı konusunda hizmet vermekte olduğunun altını çizdi.

Toprak analizlerinin amacına vurgu yapan Kimya Mühendisi Ali Akagündüz; “Toprak analizlerinin amacı toprakta mevcut bitki besin maddelerinin miktarının tespit etmek ve bitki yetiştirmeyi etkileyebilecek tuz, pH, kireç ve bünye, Potasyum, Fosfor, organik madde gibi toprak özelliklerini belirlemektir” dedi. 
İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü Toprak ve Su Tahlil Laboratuvarında görevli Kimya Mühendisi Ali Akagündüz, amaçlarının ayrıca yetiştirilecek mahsule göre hangi gübreden hangi zamanda ne kadar  verilmesi gerektiği, tarla veya bahçeye uygun bitki çeşitlerini de belirlenmesi esasına dayandığına dikkati çekti.
Çiftçinin karşılaştığı en büyük sorunlardan birisinin de yetiştirdiği mahsul için hangi gübrenin ne zaman, nasıl ve ne kadar kullanılacağına ilişkin durumlar olduğuna işaret eden Kimya Mühendisi Akagündüz; “Çiftçilerimiz bu sorunlara cevap bulmak için toprak analizi yaptırmak zorundadır. Etkili bir verim elde etmek için ürünün isteği olan gübreyi uygun miktarda, uygun zamanda ve şekilde toprağa uygulamak ile yapılabilir” diye konuştu. 
Toprak analizlerini yaptırmadan toprağa gübre uygulanırsa, bitkinin ihtiyacından daha az gübre kullanılabileceğini ifade eden Kimya Mühendisi Ali Akagündüz, bu durumda bitkilerin yeterince beslenemediklerinden iyi gelişemeyeceklerini ve ürünün azalacağını belirterek; “Bitkinin ihtiyacından daha fazla gübre kullanılması ise hem gereksiz kaynak israfına hem de toprak ve bitkide olumsuz sonuçlara yol açar” dedi. 

Kimya Mühendisi Ali Akagündüz, kuralına uygun şekilde çiftçiler tarafından bahçesinden ve tarlasından alınan toprak numunesini analize hazır hale getirilmek için öncelikle kurumaya bırakılması gerektiğini vurguladı.

Akagündüz; “Kuruyan toprak numunesi daha sonra 2 mm’lik eleklerden geçirilerek analize alınır. Standart verimlilik analizleri olan; tuz, pH, kireç ve bünye, Potasyum, Fosfor, organik madde tayini yapılır ve rapor halinde çiftçiye sunulur” şeklinde konuştu.

Niğde İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü Toprak ve Su Tahlil Laboratuvarında görevli Kimya Mühendisi Ali Akagündüz; “2017 Yılı içinde yaklaşık 836 Adet Toprak Tahlili, 127 adet ise Sulama suyu tahlili yapılmıştır” dedi.

 Niğde İl Özel İdaresi bünyesinde faaliyette bulunan Toprak ve Su Tahlil Laboratuvarı yıllardan beridir ağırlıklı olarak Niğde çiftçisine ve bu bölgede yaşayan vatandaşlara  toprak ve sulama suyu analizi ve amacı konusunda hizmet vermektedir.

Niğde İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü Toprak ve Su Tahlil Laboratuvarında görevli Kimya Mühendisi Ali Akagündüz, toprak ve su analizi konusunda şöyle konuştu:
“Toprak analizlerinin amacı, toprakta mevcut bitki besin maddelerinin miktarının tespit etmek ve bitki yetiştirmeyi etkileyebilecek tuz, pH, kireç ve bünye, Potasyum, Fosfor, organik madde gibi toprak özelliklerini belirlemektir. 
Ayrıca yetiştirilecek mahsule göre hangi gübreden hangi zamanda ne kadar  verilmesi gerektiği, tarla veya bahçeye uygun bitki çeşitlerini de belirlenmesi esasına dayanır.
Çiftçinin karşılaştığı en büyük sorunlardan biride yetiştirdiği mahsul için hangi gübrenin ne zaman, nasıl ve ne kadar kullanılacağına ilişkin durumlardır. 
Çiftçi bu sorunlara cevap bulmak için toprak analizi yaptırmak zorundadır. Etkili bir verim elde etmek için ürünün isteği olan gübreyi uygun miktarda, uygun zamanda ve şekilde toprağa uygulamak ile yapılabilir. 
Toprak analizlerini yaptırmadan toprağa gübre uygulanırsa, bitkinin ihtiyacından daha az gübre kullanılabilir. 
Bu durumda bitkiler yeterince beslenemediklerinden iyi gelişemezler ve ürün azalır. Bitkinin ihtiyacından daha fazla gübre kullanılması ise hem gereksiz kaynak israfına hem de toprak ve bitkide olumsuz sonuçlara yol açar. 

Kuralına uygun şekilde çiftçi tarafından bahçesinden ve tarlasından alınan toprak numunesi analize hazır hale getirilmek için öncelikle kurumaya bırakılır. Kuruyan toprak numunesi daha sonra 2 mm’lik eleklerden geçirilerek analize alınır. Standart verimlilik analizleri olan; tuz, pH, kireç ve bünye, Potasyum, Fosfor, organik madde tayini yapılır ve rapor halinde çiftçiye sunulur.

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)