ÇİMENCAN ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Bor Vergi Dairesi Müdürü Fatih Çimencan Bor Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilere bir seminer verdi.

GÜNDEM 24.02.2022, 19:40 24.02.2022, 19:53
ÇİMENCAN ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Gelirler İdaresi Başkanlığı, vergi bilincini geliştirmek adına yaptığı çalışmaları takvim yılına yayarken her yılın şubat ayının son haftası da Vergi Haftası olarak kutlanıyor. Söz konusu haftada vergi bilincinin çocuklarda ve genç nesillerde oluşturulması, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunun artırılması ve kayıt dışı ekonomiyle mücadele bilincinin oluşturulması amacıyla çeşitli tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri yürütülüyor
Bu faaliyetler doğrultusunda bu yıl, 33'üncü Vergi Haftası kapsamında Bor’da da birçok etkinlik gerçekleştiriyor.
"Siz Vergiyle Biz Hizmetle Mükellefiz" sloganıyla kutlanan vergi haftası kutlamaları çerçevesinde Bor Vergi Dairesi Müdürü Fatih Çimencan Bor Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilere bir seminer verdi. Öğrencilerle bir araya gelen Fatih ÇİMENCAN Vergiler ve vergi bilinci hakkında bilgiler verdi. Çimencan “Vergi bilinci, devletin görevlerini yerine getirebilmesi açısından verginin önemini bilen bireylerin, vergisel yükümlülüklerini yerine getirme konusundaki istekliliklerinin düzeyini ifade etmektedir. Kayıt dışı ekonomi ve vergi kaçakçılığı ile mücadelede sadece yasal yaptırımların ve caydırıcı politikaların yeterli olmaması, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunu sağlamayı da gerekli kılmaktadır. Toplumda vergi bilincinin oluşturulmasıyla gönüllü uyum düzeyinin arttırılması mümkündür. Vergi bilincinin oluşturulmasındaki en önemli unsur toplumun eğitim düzeyi ve eğitim uygulamalarının içerisinde vergi ile ilgili eğitim faaliyetlerinin etkinliğidir.” Dedi.  Çimencan daha sonra vergi nedir, vergi niçin ve kimlerden alınır, toplanan vergiler nerelerde kullanılır konularına değindi ve öğrencilerin bu konular hakkındaki sorularına da cevap verdi.
Haber: OĞUZ ESER

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)