Depolardaki Patatesleri 50 TL’lik Teşvik Tüketecek

Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Asım Baş, patateste ihracata verilen ton başına 50 TL’lik teşvikin üreticiyi sevindirdiğini ve ihracata olumlu etkisinin olacağını söyledi.

GÜNDEM 28.02.2018, 11:19 14.09.2018, 02:06
Depolardaki Patatesleri 50 TL’lik Teşvik Tüketecek

Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Asım Baş, patateste ihracata verilen ton başına 50 TL’lik teşvikin üreticiyi sevindirdiğini ve  ihracata olumlu etkisinin olacağını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından patatese verilen 50 TL’lik teşvik desteği Resmi Gazete'de yayınlanan teşvikin Üretici bazında değerlendiren Müdür Baş; “ Teşvikle birlikte Irak, Gürcistan, Azerbaycan ve Suriye’ye patates ihracatının başladığını ve Niğdeli çiftçilerin depolarında bulunan yaklaşık 400 bin ton patatesin elden çıkacağını belirtti.

Baş, " Teşvikin ton başına 50 TL olarak çıktı ve önümüzdeki hafta içinden itibaren de teşvikin etkileri olacak ve patates satışında da ilerleme olacağını tahmin ediyoruz. Şu anda Irak başta olmak üzere Gürcistan, Azerbaycan ve Suriye’ye gidiyor patates ve geçen haftaya kadar Bağdat tarafına geçiş yoktu. Geçen hafta yapılan bir anlaşma ile transit yolunda açıldığı söylendi. O yolunda açılması ile Irak ve diğer ülkelere de gider diye düşünüyoruz. Çünkü o transit yolun kapalı olmasıyla sadece Kuzey Irak bölgesine patates gidebiliyordu ama şimdi diğer bölgelere de gideceğini düşünüyoruz’’ diye konuştu.

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)