“EĞİTİM BİR-SEN KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR”

Eğitim Bir Sen Niğde Şube Başkanı ve Memur Sen Niğde İl Temsilcisi Hasan ORHAN, yaptığı basın açıklamasında Başöğretmen ve Uzman öğretmenlik sınavı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan ORHAN açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

GÜNDEM 30.11.2022, 16:02
“EĞİTİM BİR-SEN KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR”

Eğitim Bir Sen Niğde Şube Başkanı ve Memur Sen Niğde İl Temsilcisi Hasan ORHAN, yaptığı basın açıklamasında Başöğretmen ve Uzman öğretmenlik sınavı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan ORHAN açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

”19 Kasım 2022 Cumartesi günü yapılan Başöğretmen ve Uzman öğretmenlik sınavında 500.739 öğretmen EĞİTİM BİR-SEN’ in gayretleri ile Uzman veya Başöğretmen olmuştur.

Kariyer basamakları sürecine baktığımız zaman 2006 yılında yapılan Uzman ve başöğretmenlik sınavı bazı sendikalar tarafından mahkemeye taşınınca mahkemenin bozmuş olduğu kota neticesinde bakanlık 16 yıl boyunca bir daha sınav yapmamıştır. Eğitim çalışanlarımızın ziyaretlerimizde bizlere sorusu “uzmanlık sınavı bir defa yapıldı, neden tekrarı yapılmıyor, bu konuda çalışmanız var mı? ” şeklinde olmuştur. Eğitim Bir Sen olarak kariyer basamaklarının tekrar verilmesi için mücadelemiz bu süre zarfında devam etmiştir. Zaman zaman farklı yöntemlerle kariyer basamaklarının verileceği söylense de performans değerlendirmesi dahil hep sorun oluşturacak tekliflere sendikamız sıcak bakmamış öğretmenlik onurunu zedeleyecek performans taslak çalışmaları sendikamız Eğitim Bir Sen tarafından yapılan imza kampanyaları ve eylemlerle engellenmişti.

Uzun yıllar sonra içeriği boş da olsa, yapılacak düzenlemeler ile her öğretmenin işte benim kanunum diyebileceği bir yasa olmasını arzu ettiğimiz çıkarılan öğretmenlik meslek kanunu ile yeniden uzman ve başöğretmenliğin yolu açılmıştır. Bu yola çıkarken sayın MEB bakanının niyeti sadece yüksek lisans yapana uzmanlık, doktora yapana başöğretmenlik şeklindeydi. Böyle olsaydı milli eğitim camiasında sadece 66.679 kişiyi kapsayacaktı Kapsamın genişletilmesi yönündeki baskı ve çalışmalarımız neticesinde farklı alternatifler gündeme gelmiş ve bugün Kıdem+ eğitim+ belge+ sınav ile de olsa yüz binlerce öğretmenimizin uzman ve başöğretmen unvanı almasının yolu açılmıştır. Aklıselim sahipleri sadece son 2 toplu sözleşmedeki taleplerimizi inceleseler bizim talebimizin sınavsız 8 yıl öğretmenlik yapana uzmanlık 12 yıl öğretmenlik yapana başöğretmenlik verilmesi şeklinde olduğunu göreceklerdir.

Öğretmenlik Meslek Kanununda pek çok eksiklikler olsa da Eğitim Bir Sen’ in gayretli çalışmaları ile süreç içerisinde genel kabul gören bir kanunumuz elbette olacaktır. Çünkü, bizim kazanımlarımızdaki maksadımız bağcıyı dövmek değil üzüm yemektir. Birileri bağcıyla uğraşa dursun Eğitim Bir Sen sayesinde yüz binlerce öğretmenimiz 15 Ocak 2023’ten itibaren tabiri caizse üzüm yemeye başlayacaktır.

19 Kasım 2022 tarihinde yapılan Kariyer Basamakları Sınavı sonucunda sınava giren öğretmenlerimizin yüzde 98′ i başarılı olmuş ve 500.739 öğretmen arkadaşımız Başöğretmen ve Uzman öğretmenlik hakkını almıştır. Hatta sınava girmeyin diye üyelerine demeç verenler, bir takım sendika yöneticileri de kendileri sınava girerek uzman ve başöğretmen olmuşlardır.

Bakanlığın kariyeri ölçmekten uzak, neyin uzmanlığı diye sorgulanabilecek konu ve ölçme değerIendirme teknikleri gibi süreç yönetiminde ve içeriğinde eksiklik ve hataları olsa da sonuçta 600.000 civarında öğretmenimiz uzman ve başöğretmenliği kazanılmış hak olarak hanelerine yazdırdılar. 614.000 öğretmen için kim çaba harcıyormuş, kim reklam peşindeymiş, kim sırf üye kazanmak için alanı algı oluşturarak provoke etmiş ortaya çıkmıştır.

Bir de bunlara yıllardır talep ettiğimiz ve birtakım eksiklikleri olsa da yine Eğitim Bir Sen sayesinde nihayete eren ve son toplu sözleşmede imza altına aldığımız 3600 ek göstergenin de 15 Ocak 2023′ den itibaren yürürlüğe girecek olması geleceğe olan ümitlerimizi artırmaktadır. Sözleşmelilerin kadroya geçmesi konusundaki mücadelemiz de sonuç verdi. Sayıları 227 bin civarında olan ve 3+1 modeline göre istihdam edilen sözleşmeli Öğretmenler, Sağlık personeli ve Din görevlileri de süre aranmaksızın hemen kadroya geçeceklerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Sayın Bakanımız Vedat Bilgin’e çok teşekkür ediyoruz. İnşallah mücadelemiz devam edecek ve hiçbir mesleğin ücretlisi diye bir şey yokken öğretmenlik mesleğini ücretli öğretmen kavramından kurtarıp Cumhuriyetimizin 100. yılında en az 100.000 öğretmen ataması yaptırarak atanamayan öğretmenlerimize de umut olacağız. Bu konuda da mücadelemiz devam edecek.

3600 ek gösterge, Öğretmen Meslek Kanunu, Uzmanlık ve Başöğretmenlik, Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi gibi ana konular yıllardır talebimizdi bu yıl içinde gerçekleşti. Dedi.

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)