Hükümlüler Meslek Öğreniyor

Niğde Cumhuriyet Savcısı Mustafa Seymen, “Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda cezalarını çeken 774 hükümlü, 26 iş kolunda meslek öğrendiklerini ve cezasını çeken hükümlülerin dışarıya birer meslek sahibi olarak çıktıklarını belirtti.

GÜNDEM 08.11.2017, 09:10 08.11.2017, 09:38
Hükümlüler Meslek Öğreniyor

Niğde Cumhuriyet Savcısı Mustafa Seymen, “Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda cezalarını çeken 774 hükümlü, 26 iş kolunda meslek öğrendiklerini ve cezasını çeken hükümlülerin dışarıya birer meslek sahibi olarak çıktıklarını belirtti.

Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda cezalarını çeken 774 hükümlü, 26 iş kolunda çalışarak üretim yapıyor. Kent merkezindeki 8 bin dönüm arazi üzerine kurulu olan Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda hükümlüleri meslek sahibi olabilmeleri için 26 iş kolunun açıldığını belirten Niğde Cumhuriyet Savcısı Mustafa Seymen, “ Atölye ve bahçelerde cezaevinde bulunan 774 hükümlünün çalıştığını, Türkiye genelindeki birçok ceza infaz kurumu ve resmi kurumların ihtiyacının karşıladığını söyledi.

Seymen, burada çalışan hükümlülerin işsiz olarak kuruma geldiğini, hükümlülere istihdamı sağlanarak mesleki eğitimler yönünden, eğitimler verilip dışarı çıktıklarında rahatlıkla iş bulma imkanının sağlandığını ve 26 iş kolunda çalışan 774 hükümlünün sigortalarının da yattığını kaydetti.

Cumhuriyet Savcısı Seymen, "Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumunda 26 iş kolunda faaliyet göstermekte olup bunların başında tarım, hayvancılık, mobilya atölyesi, demir atölyesi, kesimhane, terzihane ve döşeme atölyeleri gelmektedir. Açık Ceza İnfaz Kurumuzda  117 dekar elma, 250 dekar ceviz, 6 dekar kiraz,15 dekar lavanta, 5 dekar çilek ve Bin 190 dekar  alanda yem bitkileri yetiştirmektedir. Bu atölyelerimiz Kesimhane is kolunda bugün itibari ile 93 hükümlü, Mobilyada Atölyemizde 64 hükümlü,  Demir Atölyemizde 49 hükümlü,  Hayvancılık bölümüzde 69 hükümlü,  Ziraat İş kolunda ise 118 hükümlü istihdam sağlanmaktadır. Burada çalışan hükümlülerimizin işsiz olarak kurumumuza gelen hükümlüler istihdamı sağlanarak mesleki eğitimler yönünden, eğitimler verilip dışarı çıktıklarında rahatlıkla iş bulma imkanları sağlanmaktadır. Duran hükümlülerimizin de eğitim ve öğretim yönünden de yeterli okuma yazmayı bilmedikleri takdirde okuma yazma eğitimi; üniversite, ilk, orta ve lise eğitimlerine devam etmek istedikleri takdirde özgün ve yaygın olarak eğitimleri verilmektedir" dedi.

Hükümlülerin belli bir ücret ve herhangi bir olumsuzluğa karşı sigorta girişlerinin yapıldığını anlatan Niğde Cumhuriyet Savcısı Seymen, "Kurumlarımızda hükümlülerimizle birlikte yapılan bu üretimler özellikle mobilya demir atölyelerinde Türkiye genelinde adliye ve ceza infaz kurumlarının tefrişatında kullanılmaktadır. Kesimhane bölümlerinde yine Türkiye geneli tüm ceza infaz kurumları ve birçok resmi kurumun et ihtiyacını karşılamaktayız. Mevcutta kurulan kesimhanenin hem Niğde açısından köylünün yetiştirmiş olduğu buzağıları alarak yetiştirmek, gerekse kendi besimizi yaparak hem Niğde ve çevresine hem de hükümlü istihdamı açısından kurumumuza yarar sağlamaktadır" diye konuştu.

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)