İL İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Niğde Valisi Yılmaz Şimşek Başkanlığında Yapıldı.

GÜNDEM 28.01.2022, 17:04
İL İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI

OSB’lerin nitelikli işgücü ihtiyacı konusunda çalışmaların planlandığı, istihdamın korunması ve artışının sağlanması amacıyla yapılması gereken çalışmaların değerlendirildiği, nitelikli işgücünün yetiştirilmesi amacıyla talep edilen mesleki eğitim kursları ile işsizliğin azaltılmasına yönelik faaliyetlerin değerlendirildiği toplantı Niğde Valisi Yılmaz Şimşek başkanlığında yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasında Vali Yılmaz Şimşek; “Kovid-19 pandemisi ile birlikte tüm Dünyada salgının yayılmasını önlemek amacıyla alınan önlemler, üretimin azalmasına yol açarken bazı sektörlerde üretimi durma noktasına getirmiştir. Ülkemizde işgücü piyasası üzerinde salgının oluşturduğu olumsuz etkileri azaltmak ve işsizlik oranlarını kontrol altına alabilmek amacıyla çeşitli düzenlemeler ile birlikte kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği gibi başarılı uygulamalar hayata geçirilmiştir.

2019 yılının sonlarında ortaya çıkan Kovid-19 pandemisi halen küresel düzeyde yeni varyantlar ile etkisini sürdürmekte ve ülkelerin ekonomilerine ciddi zararlar vermektedir. Bu aşamada ülkemiz üretim kapasitesini sürekli artırarak pandemi sürecini fırsata çevirmiş, 2021 yılında 225 milyar dolar ihracat rekoru kırmış ve adeta bir üretim merkezi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Ülkemizde oluşan bu olumlu hava İlimiz OSB’lerine de yansımış, OSB’lerimiz farklı sektörlerden yeni yatırımları ilimize çekmeye devam etmektedir.

  1. sadece ülkemizde değil tüm dünyada en temel sorunlardan birisidir. İşsizliğin en aza indirilmesi ise üretim ile mümkündür. Yeni arsa tahsisleri ve sunmuş oldukları avantajlar ile ilimizi fırsatlar şehrine dönüştüren OSB’lerimizin yeni yatırımcıları için, nitelikli işgücü ihtiyacını karşılayacak politikalar ve bu yönde çözümler üretilmesi ise elzemdir. Unutulmamalıdır ki işsizlik içinde bulunduğumuz dönemde sadece yetişkinleri etkilememekte genç nüfusu da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu olumsuz etki ülkelerin ekonomik büyümesini de engelleyen bir aktör haline gelmiştir.

İlimizde mesleki eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi, istihdam politikalarının oluşturulması ve işsizliğin önlenmesine yönelik çalışmalar yapmak üzere her üç ayda bir araya geldiğimiz İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısının 2022 yılı ilk toplantısında OSB’lerimizin nitelikli işgücü ihtiyaçları temel gündemimizdir.

Bilindiği üzere, pandeminin üretimde ve istihdamda yarattığı olumsuz etkileri en aza indirebilmek için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı ivedilikle uygulanmaya başlanmış, İŞKUR öncülüğünde iş dünyamıza istihdamın korunması amacıyla Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteği sunulmuştur.

Niğde Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüz istihdamın korunması amacıyla pasif işgücü programları olan Kısa Çalışma Ödeneği, Nakdi Ücret Desteği ve İşsizlik Ödeneğiyle yaklaşık 15 Bin kişiye 97 Milyon TL destek olmuştur. Ayrıca istihdam artışı sağlamak amacıyla 1 Ocak 2021 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında 4.574 kişi özel sektörde işe yerleştirilmiş, işbaşı eğitim programları ve istihdam garantili mesleki eğitim kursları ile de 1.446 kişi meslek edinerek işbaşı yapmıştır. Tüm bunlara ilaveten Niğde Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüzün 2021 yılı hedef dallarından “İmalat ve Sanayi sektöründe İşbaşı Eğitim Programları” ve “İstihdam Garantili Mesleki Eğitim Kurslarında” hedefine oranla Türkiye ikincisi olduğunu memnuniyetle ifade etmek isterim” dedi.

2021 yılında İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunda alınan kararlar doğrultusunda yapılan faaliyetlerin değerlendirmesi, ilin mesleki eğitim ve istihdam verileri, mesleki rehberlik ve danışmanlık hizmetleri, mesleki eğitim protokolleri ve aktif işgücü programları hakkında yapılan sunum ve Kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin alınmasının ardından toplantı sona erdi.

Kaynak: Niğde Valiliği
Yorumlar (0)