‘Kapı Aslanları' Niğde’ye Getiriliyor

Atatürk’ün talimatıyla 85 yıl önce Niğde’nin Çiftlik İlçesi’ndeki Göllüdağ’da yapılan kazılarda ortaya çıkartılan saray kapılarının süslemesinde kullanılan çift aslan heykelinden Kayseri ilinde olan bir tanesi yıllar sonra Niğde’ye getirileceği ifade edildi.

GÜNDEM 09.12.2017, 09:03 09.12.2017, 09:05
‘Kapı Aslanları' Niğde’ye Getiriliyor

Atatürk’ün talimatıyla 85 yıl önce Niğde’nin Çiftlik İlçesi’ndeki Göllüdağ’da yapılan kazılarda ortaya çıkartılan  saray kapılarının süslemesinde kullanılan çift aslan heykelinden Kayseri ilinde olan bir tanesi yıllar sonra Niğde’ye getirileceği ifade edildi.

Kayseri ilindeki müzede bulunan Niğde Göllüdağ’daki Hitit Şehri’nde 85 yıl önce yapılan kazılarda çıkartılan kapı aslanları 2 yıldır yapılan çalışmalar neticesinde önümüzdeki günlerde Niğde müzesine getirileceğini öğrenildi. Tartışmalara nedene olan ve iki il arasında tartışmalara neden olan Çift Kapı Aslanı yıllar sonra tekrar ait olduğu yere Niğde müzesine getirileceği ğrenildi.

Atatürk’ün talimatıyla 85 yıl önce Niğde’nin Çiftlik İlçesi’ndeki Göllüdağ’da yapılan kazılarda ortaya çıkartılan  saray kapılarının süslemesinde kullanılan çift aslan heykeli güvenlik nedeniyle Kayseri Müzesine götürülen çift Aslan heykelinin de önümüzdeki günlerde Niğde’ye getirileceğini. Ayrıca bu Aslan heykellerinden 1 tanesinin Niğde müzesinde olması nedeniyle diğer aslan heykelinin de Niğde müzesine getirilmesiyle birlikte yıllar sonra iki Aslan heykeli yan yana getirileceği belirtildi.

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)