banner21

Müftü Gürpınar’dan Kurbanlık Uyarısı

Niğde Müftüsü Alaaddin Gürpınar, Kurban Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşları kurbanlık hayvanları seçerken yaşı ve fiziki özelliklerine dikkat etmeleri konusunda uyardı.

GÜNDEM 24.08.2017, 17:29 24.08.2017, 17:29
Müftü Gürpınar’dan Kurbanlık Uyarısı

Niğde Müftüsü Alaaddin Gürpınar, Kurban Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşları kurbanlık hayvanları seçerken yaşı ve fiziki özelliklerine dikkat etmeleri konusunda uyardı.

Çok zayıf, iki gözü kör, kulakları kesilmiş, kuyruğu kopmuş ve  topal hayvanların kurban edilmesinin caiz olmadığını anlatan Gürpınar:  “kurban kesilecek hayvanlar bellidir. Bunlarla ilgili fıkır kitaplarımızda gerekli bilgilendirmeler vardır. Her Müslümanın bu kitaplardan birisine açıp bakıp kurbanı kimler keser, hangi hayvanlardan kurban olur hangi hayvanların kurban edilmesi caizdir konularına bakmalarına özellikle tavsiye ediyoruz. Kurban olacak hayvanlardan koyun ve keçi 1 yaşını doldurmuş olmalı ve ya henüz bir yaşını doldurmamışsa bile altı ayı geçmişse annesi kadar güçlü kuvvetli olan hayvanlarında kurban edilebileceğini hatırlatmak istiyorum. Sığır cinsi hayvanlarda ise dişisi ve ya erkeği hem koyunda keçinde hem de sığırda dişisi ve erkeği kurban olabilir caizdir. Ancak erkeklerinin kurban edilmesi bu hayvan neslinin devamı açısından önem arz ettiği için erkek hayvan kesimi tavsiye edilmektedir. Gebe hayvanların kurban edilmesi hem dini açıdan hem de hayvan neslinin devamı açısından doğru değildir. Sığır cinsi hayvanların 2 yaşını doldurmuş olması ve kapak sökme diye halk arasında tabir edilen azı dişlerinin çıkmış olması şartı vardır. Koyun ve keçi cinsi hayvanlar bir kişi tarafından kurban edilebilir. Sığır cinsi hayvanlar ise 2 kişi ve 7 kişiye kadar ortak olmak sureti ile hepsinin de mutlaka kurban kesme niyeti ile o hayvana ortak olmaları kaydı şartıyla kurban kesebilirler. Çift olursa olur mu diye zaman zaman soruluyor elbette ki olur sadece 7 kişiden fazla olamaz. Tüm ortakların kurban niyeti ile ortak olması gereklidir bir kişi bile o niyette değil ise o kurban caiz değildir. Mümkün olduğu kadar hayvanların semiz ve güçlü olanını fakirlerin daha çok faydalanabileceği kurbanlar kesilmesi gerekir. Çok zayıf iki gözü kör kulakları kesilmiş kuyruğu kopmuş topal hayvanların kurban edilmesi caiz değildir. Tam sağlıklı hayvanların kurban edilmesi gereklidir. Hayvan satın alırken özellikle sakat olmamasına zayıf olmamasına yaşını doldurmuş olmasına dikkat edilmelidir” dedi.  

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)