banner21

Niğde Cumhuriyet Başsavcılığı Uyuşturucu Satıcılarına Göz Açtırmayacak

Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, Niğde Cumhuriyet Savcılığında 9 bin olan soruşturma dosya sayısını 3 aylık bir yoğun çalışma neticesinde 6 bine kadar düştüğünü ve Niğde’de uyuşturucuyla mücadele kapsamında uyuşturucu satıcılarına yönelik farklı çalışmaların olacağını söyledi.

GÜNDEM 30.11.2017, 09:34 30.11.2017, 09:35
Niğde Cumhuriyet Başsavcılığı Uyuşturucu Satıcılarına Göz Açtırmayacak

Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, Niğde Cumhuriyet Savcılığında 9 bin olan soruşturma dosya sayısını 3 aylık bir yoğun çalışma neticesinde 6 bine kadar düştüğünü ve Niğde’de uyuşturucuyla mücadele kapsamında uyuşturucu satıcılarına yönelik farklı çalışmaların olacağını söyledi.

Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, Terör soruşturma dosyalarına büyük önem veriyoruz. Bu anlamda terör soruşturmalarının hızlı sonuçlanması noktasında 2 Cumhuriyet savcımızı görevlendirdik. Görevlendirdiğimiz 2 Cumhuriyet Savcımız terör soruşturma dosyalarının hızlı sonuçlanması noktasında başka görev vermedik. Bu yürütülen yoğun çalışmalar neticesinde elimizdeki mevcut terör soruşturma dosya sayısının 3 ay içerisinde 2 bin rakamından Bin 50 rakamlarına kadar düşürmeyi başardık. Terör soruşturmalarını hızlı bir şekilde takip ediyoruz. Terör soruşturmaların en kısa zaman içerisinde sonuçlandırıyoruz. Üç aylık süre içerisinde 2 bin rakamından Bin 50 rakamına kadar düşmesi de bunun bir göstergesidir. Hakkında delil olmayan şüphelilere ilişkin hızlı bir şekilde takipsizlik kararları veriyoruz. Amacımız soruşturmaları hızlandırabilmektir” dedi.

Niğde Cumhuriyet başsavcılığındaki soruşturma dosyası üç ay içerisinde 9 binden 6 bine kadar düştüğünü ifade eden Cumhuriyet Başsavcısı Dönmez; “Genel soruşturmalarımızda vatandaşlarımızda bunların biran önce sonuçlandırılmasını bekliyor. Bu noktada genel soruşturmaya bakan Cumhuriyet savcısı arkadaşlarımızın da çalışmalarını hızlandırdık. Gereksiz bürokrasi, kırtasiye ve yazışmaları sonlandırdık. Savcı arkadaşlarımızın daha yoğun bir şekilde çalışmalarını temin ettik. Bu noktada göreve geldiğimiz 3 ay önce 9 bin olan soruşturma dosya sayısını üç aylık bir çalışma neticesinde 6 bine kadar düşürdük. Aynı zamanda terör dosyalarına bakan 2. Ağır Ceza mahkememizde çok yoğun bir şekilde çalışıyor. Hafta da iki olmak üzere duruşma yapıldığını ifade etti.

2. Ağır ceza mahkemesi de bugüne kadar yaklaşık 200 dosyada karar verdiğini belirten Dönmez; “ Bu rakam Türkiye’deki diğer Terör Ağır Ceza Mahkemelerine baktığımızda çok ciddi bir rakam. Bu çalışma temposuyla üç ay içerisinde Niğde Cumhuriyet Başsavcılığında ve Mahkemelerdeki dosya sayıları normal rakamlara düşeceğini tahmin ediyoruz. 2. Ağır ceza mahkemesinde devam eden Terör yargılamaları en geç 1 yıl içerisinde sonuçlanacağını bekliyoruz.  İlimizdeki 2. Ağır ceza mahkemesindeki terör yargılamaları Türkiye koşullarının çok ötesinde ve çok hızlı bir yargılama olacağını tahmin ediyorum. Hem savunma hakları sonuna kadar tanınıyor, tüm deliller toplanıyor ve hem de gereksiz şekilde duruşmanın ötelenmesi kanallarından kaçınılarak en kısa zaman içerisinde kararlar çıkartılıyor. Adaletin hızlı işlemesi önemli, geç gelen adaletin adalet olmadığı yönünde söylenen sözler var. Ağır ceza mahkemesi en geç bir yıl içerisinde tüm soruşturmaları tüm yargılama dosyalarını sonlandırılacağını belirtti.

 Niğde’de uyuşturucu satıcılarına yönelik farklı çalışmaların olacağını söyleyen Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez; “Uyuşturucu ile ilgilide 2. Savcımızı görevlendirdik ve arkadaşlarımız bu dosyaları takip ediyorlar. Hem genel soruşturma yöntemleri hem de özel soruşturma yöntemlerine başvuruyoruz. Bu noktada da çok sayıda uyuşturucu soruşturması sonuçlandı ve dava açıldı. Uyuşturucuyla mücadele kapsamında emniyet müdürlüğünün de yoğun çalışmaları oluyor. Ciddi sayıda uyuşturucu kullanan ve satan şahıslar alındı. Onlarında yargılanmaları 1. Ağır ceza mahkemesinde yapılıyor. 1. Ağır ceza mahkememizde uyuşturucu satıcılarına yönelik en yüksek cezayı veriyor. Niğde’de uyuşturucuyla mücadele anlamında uyuşturucu satıcılarına yönelik yakın zamanda farklı çalışmaların olacağını söyledi.

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)