banner21

Niğde’de Organik Çilek Piyasaya Çıktı

Niğde’nin Altunhisar İlçesi’nde elma bahçelerini sökerek yerine çilek üretimi yapan Çilek Üreticisi Ramazan Tüzün, Altunhisar’da üretilen çileklerin aromasının Çukurova’da üretilenlerden daha kaliteli olduğunu söyledi.

GÜNDEM 01.05.2018, 15:40 01.05.2018, 15:40
Niğde’de Organik Çilek Piyasaya Çıktı

Niğde’nin Altunhisar İlçesi’nde elma bahçelerini sökerek yerine çilek üretimi yapan Çilek Üreticisi Ramazan Tüzün, Altunhisar’da üretilen çileklerin aromasının Çukurova’da üretilenlerden daha kaliteli olduğunu söyledi.

Tüzün yaptığı açıklamada: “Niğde’mizde bir alternatif ürün olaraktan elma patates soğan gibi ağırlık olan ürünlerin yanında alternatif bir ürün olarak biz bu çelik üzerine çalışmaya başladık. Biz bu çileği 9 yıldır üretiyoruz. Çileğimiz Niğde’mizi de aştı. Aroması farklı. Nisan’ın 1’inde çileğimiz çıkıyor. Nisan ayında başlayıp Kasım’a kadar Niğde Altunhisar’da çilek yetişmektedir” dedi.

Çevredeki insanların kendisine “Burada ne çileği olacak 1 sezonluk çilek olur para kazanamazsın masraf yapma” dediklerini anlatan Tüzün, “ Bizde bunu bir inat üzerine bunu bu şekilde yapmayı hedefledik.  Herkes ailesiyle tarlaya gelerek topluyor. Pikniğini yapıyor. Çayımızı içiyor, sohbet ediyor ondan sonrada çileğini toplayıp gidiyor. Talepleri yetiştiremiyorum. Mersin’e gidiyor, Aksaray’a gidiyor, Konya’ya Ereğli’ye, Niğde’ye yani bu şehirlere anca yetiştire biliyoruz” dedi.

Ürettiği çileklerin aromasının Çukurova’da üretilen çileklerden daha güzel olduğunu ifade eden Tüzün, “Çileklerimizin aroması Çukurova’dan da güzel. Bizim burada iklim sert geçtiği için çilek kendi içindeki özelliğini dolduruyor ve geç kızarıyor. Bizim çeleğimiz günü birlik kızarmaz. 2 günlük 3 günlük kızarma yapar. 2-3 günlük kızarma içerisinde de kendi aromasını almış vaziyette oluyor. Bu Çukurova gibi sıcak memleket olup da 1 günde hepsinin kızarma gibi bir riski yok bu çileğin” diye konuştu.

Tüzün “İlk çilek üretime başladığımda 500 kök ile başladım deneme amaçlı 500 kök 3 bin köke çıktı, 15 bin köke çıktı derken şimdi 15 dönüm çilek üretimi yapıyorum. Geçtiğimiz yıl çilek üretiminin yanı sıra böğürtlen üretimine de başladık. Bu yıl ise bu ürünlerin yanına bir bitki çaylarını ekledik. Geçtiğimiz yıl böğürtlenden istediğimiz geliri aldık ve bu yıl böğürtlen üretimimizi biraz daha arttırdık. Ayrıca çilek almak için gelen vatandaşlarımıza çilekleri biz toplayıp vermiyoruz kendileri ellerine aldıkları kovayla birlikte çilek bahçesinde elinin beğendiğini gözünün seçtiğini alıp topluyorlar . çilek bahçemizde çilek toplarken çilek yemek de serbesttir” dedi.

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)