banner21

Niğde’de turfanda patates sökümüne başlandı

Türkiye'de patates üretiminde1 Milyon ton ile ilk sırada yer alan Niğde'de yetiştirilen patatesin sökümlerine başlandı. İlk turfanda patatesin birinci kalitesi tarlada 35-55 kuruştan satılırken, ikinci kalite ürün ise 15 kuruş ile 25 kuruştan pazardaki yerini aldı.

GÜNDEM 19.07.2017, 11:33 09.11.2018, 00:01
Niğde’de turfanda patates sökümüne başlandı

 Türkiye'de patates üretiminde1 Milyon ton ile ilk sırada yer alan Niğde'de yetiştirilen patatesin sökümlerine başlandı. İlk turfanda patatesin birinci kalitesi tarlada 35-55 kuruştan satılırken, ikinci kalite ürün ise 15 kuruş ile 25 kuruştan pazardaki yerini aldı.

Niğde'de ilk turfanda patatesin Altunhisar'da yetiştiğinin altını çizen Altunhisar Ziraat Odası Başkanı Ali Atasoy, "Piyasada tercih edilen çok kaliteli bir patates türü. İlçede geçen yıl yaklaşık 15 bin ton ürün aldık. Şu anda hasat başlangıcı olduğu için net bir rakam veremiyoruz. Fiyatlar; birinci kalite 35-55 kuruştan giderken, ikinci kalite patates yarı fiyatına gidiyor. Çiftçimizin yaptığı masraflar ortada. Çiftçimizin yüzünün gülmesi için patates fiyatının 1 liranın altına inmemesi gerekiyor." diye konuştu.
Niğde'nin ilkyazlık patatesinin hasadının yapıldığını belirten Atasoy, “ ilçemiz turfanda patates üretimiyle ilimizde ilk sırada. Geçen yıl patatesin para etmemesi üzerine bir umutla bu yılda patates eken çiftçilerimiz bu yılda umduğunu bulmadı. Patateste ilk söküm olmasına rağmen tarlada fiyatlar 35 Kuruş ile 55 Kuruş arasında gidiyor. Maliyetini kurtarmadığı gibi şuanda çiftçilerimiz zararına söküm yapıyor. Türkiye’nin en lezzetli, kaliteli patatesin yetiştiği ilçemizde markamız diplere vurdu” dedi.

İlk hasatta 1 dekardan 3 ile 3,5 ton patates elde ettiklerini ifade eden Atasoy, "Patatesin tarlada kilosunun en az 1 lira olması gerekiyor. Bu fiyatın altı çiftçinin zararı demek.  Niğde’de ilk söküm olmasına rağmen fiyatlar bu şekilde düşük ise ilerisini biz patatesçiler olarak düşünemiyoruz. Patatesin Ekiminden hasadına kadar geçen sürede büyük emekler verilen bir dönüm. Patatesin bize maliyeti dönüm başı, Bin 200 ile bin 300 TL’yi buluyor. Hasat döneminde bu bir dönüm araziden 500 TL verim ancak alabiliyoruz. Bir işçiye 70 TL yevmiye veriyoruz. Mazot parası, torba parası, verilen emek. Sonuç itibariyle zarar ediyoruz” ifadelerini kullandı. 
Çiftçilerin borç batağında olduğunu belirten Atasoy; “Patatesi tarlada 1 TL’ye satmalıyız ki zararımızı karşılayabilelim ama nerde şuanda turfanda patates sökümü yapıyoruz ve tarlada 35 kuruş ile 55 kuruşu satıyoruz. Bu gidişle çiftçilerimiz patateslerini tarlada sökmeyip ürününü tarlada bırakıp söküm yapmayacak.  Geçen yılda patatesin para etmemesi üzerine çiftçilerimiz borç harç bu yıl ekim yapmıştı bu yılda para etmemesi üzerine çiftçilerimiz borç batağının içerisine girdi” şeklinde konuştu.

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)