banner21

Niğde’deki Sendikalardan ABD’ye Kudüs Tepkisi

Niğde’de bulunan sendikalar ve sivil toplum kuruluşları ABD'nin, Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasına ve ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına yönelik tepki göstermek üzere Niğde Ömer Halisdemir meydanında basın açıklamasında bulundular.

GÜNDEM 07.12.2017, 17:40 07.12.2017, 17:43
Niğde’deki Sendikalardan ABD’ye Kudüs Tepkisi

Niğde’de bulunan sendikalar ve sivil toplum kuruluşları ABD'nin, Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasına ve ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına yönelik tepki göstermek üzere Niğde Ömer Halisdemir meydanında basın açıklamasında bulundular.

Sivil toplum Kuruluşları adına basın açıklaması yapan, “Hasan Orhan; “Kudüs’ü işgal eden İsrail’e , İsrail’e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlar ile birlikte insanlığın dönük bu ihtarın nedeni de hedefi de bellidir. Kudüs insanlığın ortak mirası, özgürlük Kudüs’ün hakkı iradesini yansıtmak için buradayız. ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve Amerika Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasına yönelik söyleminin fiiliyata geçirmeyi amaçlayan ABD ve başkanı Trump ihtarımızın öncelikli muhataplarıdır. ABD’nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs’ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır. Bu yolla diplomatik ve ekonomik zeminde devam eden örtülü üçüncü dünya savaşının ateşli bölümünün İslam coğrafyası üzerinde gerçekleşmesini istemektedir. Oysa Kudüs bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya, ortak kültür ve hepsinde öte ortak kader ve birlikte yaşamak demektir. Kudüs’ün bu vasıflarının yok edilmesine izin vermeyiz. Kudüs’ün insanlığın ortak mirası olması gerçeğine ihanet ettirmeyiz. ABD-İsrail ortak yapımı bu kirli strateji, şiddet ve krizlerle kavrulan bütün insanlık için eğer engellenmezse daha da büyük sorunların kapısını aralayacaktır. Tam da bu yüzden dünyanın bütün iyi insanları barışı geliştirme ve barış adası Kudüs’ü koruma noktasında çağrımızın muhatabıdır” dedi.

Kudüs bizim nazarımızda bir mihenktir diyen Orhan; “Her bir karışı İlahi vahyi insanlığa bildiren Peygamberlerin izlerini taşıması hasebiyle Kudüs, insan olma şuuru, selamete erme bilinci ve sulhun mihengidir. Kudüs son Peygamber’in risaleti sırasında ilk kıble olarak seçilmesiyle de bizim için varoluşumuzun ve medeniyet kodlarımızın ifadesidir. Nasıl ki Hz. Ömer’in fethiyle Selahattin Eyyubi’den bu yana medeniyetlerimizin önemli merkezlerinden biri olan Kudüs’ü haçlılara karşı yüz yıllar boyu savunduysak. Nasıl ki Abdülhamit hanın mücadelesiyle Siyonizm’i Filistin ve Kudüs’ten uzak tuttuysak şimdi de aynı şuurla mücadelemizi sürdürüp haçlı artığı düşünceleri payanda olarak kullanan emperyalizme ve Siyonizm’e karşı bütün insanlığı da içine alan bir söz söyleyebiliriz. Şimdi bu inancı ve kararlılığı fiiliyata dökme vaktidir. Kudüs’ün Siyonizm’e başkent yapılmasını engellemek için harekete geçmek birlikte ses vermek ve insanlığın beklediği o sözü söylemek için burudayız. Selahaddin Eyyubi’nin Richard’a Kudüs mektubunda dediği gibi Sizin işgaliniz geçicidir. Müslümanlar zaafa düştüğü için buraları ele geçirdiniz. Savaşacak gücümüz olduğu müddetçe size burada rahat yok sözünü bir kez daha biz söylüyoruz. Yaşasın başkenti Kudüs olan Filistin devleti, Yaşasın işgalden kurtulmuş Kudüs şehri” diye konuştu.

 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)