banner21

Niğde'nin Doğum Yardımı Miktarı Belli Oldu

Niğde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca, Niğde’de doğum yardımı kapsamında 2015 yılından Mayıs ayından 2016 yılının sonuna kadar 6 Bin 430 kişiye 3 milyon 375 bin TL doğum yardımı verildiğini belirtti.

GÜNDEM 18.01.2017, 10:00 18.01.2017, 10:01
Niğde'nin Doğum Yardımı Miktarı Belli Oldu

Niğde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca, Niğde’de doğum yardımı kapsamında 2015 yılından Mayıs ayından 2016 yılının sonuna kadar 6 Bin 430 kişiye 3 milyon 375 bin TL doğum yardımı verildiğini belirtti.

Niğde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca, Niğde’de doğum yardımı başvurularının 15 Mayıs tarihi itibariyle başladığını ve devam ettiğini başvuru yapanların hesabına doğum yardımı paralarının yatırıldığını söyledi.

Birinci çocuk için 300, ikincisi için 400, üç ve sonrası için de 600 liranın bir defaya mahsus verileceğini belirten Koca, ancak geçmişte 2 çocuğu bulunan, 15 Mayıs itibariyle de yeni bir bebek sahibi olan kişiye, 3 çocuk parası yani 600 lira verildiğini, bu şekilde geçmişte doğan çocukların sıralamaya dahil edildiğine vurgu yaptı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Koca; “Kurumuza 2015 yılı Mayıs ayından 2016 yılının sonuna kadar 6 Bin 430 kişiye 3 milyon 375 bin TL doğum yardımı hesaplarına yatırıldı.

6 Bin 430 vatandaşın başvuruda bulunduğunu ve şahısların hesaplarına yardım paralarının yatırıldığını belirten Niğde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca, doğum yardımından yararlanmak isteyenlerin ilgili birimlere başvurması gerektiğini bildirdi.  

Niğde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca, doğum yardımı şartlarını şu şekilde sıraladı: “Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı verilmez.

Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır.

Doğum yardımı annenin sağ ve Türk vatandaşı olması durumunda anneye yapılacaktır. Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurt dışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla yapılacaktır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin başvuruları ise çalıştıkları kurumlara yapılacaktır. Başvurular şahsen, iadeli ve taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılacaktır.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve Mavi Kart sahipleri de bu uygulamadan aynı şartlarda faydalandırılacaktır.

Detaylı bilgi, ücretsiz bilgi hattı olan 144 ve 183 nolu telefon numaralarından ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinden alınabilir.”

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (1)
Mine Canata 6 yıl önce
Özelde doğum yapınca belli miktar sezeyan parası veriliyor onun yarısını sikortadan alına bilinir diyorlar sorulu nedir