Niğde’nin Havasının Devamlı Ölçülüyor

Niğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hamdi Görkem Gençtürk,, kış ayı nedeniyle Niğde’nin hava kirliliğinin orta derecede olduğunu ve Niğde’nin havasının devamlı ölçüldüğünü söyledi.

GÜNDEM 14.12.2017, 10:23 14.12.2017, 10:26
Niğde’nin Havasının Devamlı Ölçülüyor

Niğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hamdi Görkem Gençtürk,, kış ayı nedeniyle Niğde’nin hava kirliliğinin orta derecede olduğunu ve Niğde’nin havasının devamlı ölçüldüğünü söyledi.

 

Bilindiği gibi hızlı nüfus artışı ve sanayileşmenin beraberinde getirdiği en önemli çevre sorunlarından bir tanesi de hava kirliliği olduğunu belirten Gençtürk; “ Ülkemizde hava kirliliği genel olarak ısınma, sanayi ve motorlu taşıtlardan kaynaklanmaktadır. İlimizde zaman zaman meydana gelen hava kirliliği ağırlıklı ısınma kaynaklı olmak üzere motorlu taşıtlardan kaynaklanmakta olup, şehrimizin topografik yapısı, atmosferik şartlar (inversiyon) ve meteorolojik parametreler (rüzgar hızı vb.) gibi olumsuz etkenler nedeniyle  kış sezonunda kirliliğin artmasına katkıda bulunmaktadır. Sınır değerlerin üzerinde konsantrasyona sahip olan kirleticilerin, insanlar (üst solunum yolları vb.) ve çevre üzerinde olumsuz etkileri vardır. Bu kirleticilerden insanların olumsuz yönde etkilenmemesi için en kısa sürede kirlilik seviyesinin bilinerek eyleme geçilmesi gereklidir. Hava kirliliğinin doğru bir şekilde ölçülmesi, tüm illerimizde hava kirliliği politikaları oluşturulması ve bu politikalar çerçevesinde illerin hava kalitesinin bir önceki yılın değerlerinden daha iyi durumlara getirilebilmesi amacıyla, Bakanlığımız tarafından 2005-2007 yılları arasında 81 ilde hava kalitesi ölçüm istasyonları kurulmuştur”dedi.

 

Niğde’de Ulusal Hava İzleme Kalitesi Ağına bağlı Kükürtdioksit (SO2) ve Partikül Madde (PM10) parametrelerini ölçen istasyonumuz bulunmaktadır diyen Gençtürk, “İstasyonumuzda toplanan ölçüm verileri Bakanlığımıza ait özel bir ağ (VPN) üzerinden GSM Modemler aracılığıyla Bakanlığımız Çevre Referans Laboratuarı Veri İşletim Merkezine aktarılarak izlenmekte ve www.havaizleme.gov.tr adresinde eşzamanlı olarak yayınlanmaktadır. İlimizde 2017 kış sezonunda özelikle olumsuz hava koşullarının (yüksek inversiyon, rüzgarsızlık, vb.) olduğu günlerde kalorifer yanma saatlerinde kısa sürelide olsa Ulusal Hava Kalitesi İndeksine göre orta ve hassas olabilmektedir.  Bununla birlikte bugüne kadar Kükürtdioksit (SO2) ve Partikül Madde (PM10) parametreleri bazında uyarı eşiğine hiç bir zaman gelinmemiştir.  Neticede bu kış sezonunda hava kirliliği yönünde olumlu sayılabilecek azalma görülmektedir. Ancak, İlimizde hava kalitesisin yükseltilerek sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için. Hava kirliliğinin önemli bir kısmı otomobillerden kaynaklanır. Toplu taşımayı tercih ederek daha az yakıt kullanılması,Araçların bakımlarının zamanında yapılması, Yürüme mesafesindeki yerlere yürüyerek ya da bisikletle ulaşımın tercih edilmesi, Duraklama ve beklemelerde aracın çalıştırılmaması, Kullanılmayan zamanlarda ışıklar ve elektrikli aletler kapatılarak enerji tasarrufu sağlanması, Fosil yakıt kullanımından temiz enerji (rüzgar, jeotermal, güneş enerjisi) kullanımına geçilmesi, gibi toplum olarak bize düşen görevler de vardır” diye konuştu.

 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)