"ÖĞRETMENLERİN ÖZLÜK HAKLARI İYİLEŞTİRİLMELİ"

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 24 Kasım  Öğretmenler günü öğretmenlerin artan sorunları ve yetersiz özlük hakları iyileştirmesine vesile olacak gün olmasını temenni ettiği söyledi. Cumhuriyet tarihi en karmaşık ve sorunlu sürecinin eğitimde AKP iktidarları döneminde yaşandığına işaret eden Gürer, “eğitimde müfredat ve uygulama değişiklikleri ile oluşan sorunlar yanında, öğretmenlere hak ettiği değerin verilmemesi eğitimi sorunlu kılmaktadır” dedi.

GÜNDEM 24.11.2022, 11:26
"ÖĞRETMENLERİN ÖZLÜK HAKLARI İYİLEŞTİRİLMELİ"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 24 Kasın 1928’de Milli Mekteplerin açılışı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘başöğretmenlik’ unvanını kabul ettiği günün yıldönümlerinin, 1981 tarihinden bu yana ‘Öğretmenler Günü’ olarak kutlandığını hatırlattı. 

Toplumun refahı, huzuru, gelişimi ve düzeni için icra edilen tüm mesleklerin kutsal olduğunu ancak öğretmenlik mesleğinin, en kutsal meslekler arasında olduğuna vurgu yapan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Öğretmenlerimiz, eğitim öğretimin yanısıra, çocuklarımıza iyi ve kötünün, doğru ile yanlışın ayırt edilmesinde, çocuklarımızın hayatlarının iyi yönde şekillenmesinde, kişiliklerinin belirlenmesinde, yurt sevgisi ve ülke değerlerinin sahiplenilmesinde önemli  işlev görmektedirler ” dedi. 

Sosyal haklar ve ücretler bakımında da öğretmenlerin mağdur olduğuna vurgu yapan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, günümüzün ekonomik koşullarında hayatlarını idame ettirecek kadar dahi ücret alamayan öğretmenlerin bir kısmının öğretmenliğin yanında farklı işler yaparak evini geçindirme çabası içinde olduklarını aktardı.

Öğretmenler arasında kadrolu, geçici, vekil, ücretli gibi statülerin olmasının yarattığı olumsuzluğun tümü kadrolu olarak görevlendirilip sonlandırılması isteyen  Ömer Fethi Gürer, tüm öğretmenlerin asli kadroya alınarak, eşit işe eşit ücret uygulamasının hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Öğretmenler için yapılan son düzenlemeye de verilen tepkiler dikkate alınıp vazgeçilmesi çağrısı yaptı.Öğretmeni farklı tanımlara ayırarak ve ayrıştırarak eğitim sağlıklı sürdürülemez” dedi 

Yüzbinlerce öğretmen adayının atama beklerken, okullarda öğretmen açığının hat safhada olmasındaki tezada da değinen Gürer, “Ülkemizde öğretmen açığı ne kadar çok ise o kadar çok öğretmen de atama bekliyor. Bu sorun da en kısa sürede çözülmelidir” ifadelerini kullandı.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Öğretmenler de dert çok, çözeceğim diyen  iktidar yok. Bu da sorunların artışına neden oluyor. Öğretmen mesleki olarak sorunlu, özlük hakları bakımından sahipsiz kaldığı bir süreç yaşıyor. Öğretmene  öğret diyorlar, hakkını vermiyorlar. Doğal olarak öğretmen mutlu değil. Kira, ulaşım, ısınma, gıda, giyinme  giderleri  artışa uygun oranda ücretlerde iyileştirilme sağlanmalıdır. Öğretmen olabildiğince yaşamını kısıtladığı görülüyor. Bunun sonucu olarak öğretmenler sosyal yaşamın dışına itildi. Kadrolu öğretmen yanında vekil, ücretli, sözleşmeli, geçici gibi tanımlamalarla öğretmenlerin ayrılıştırılması sona erdirilmelidir. Öğretmen öğretmendir ve düşük ücret için bu kadar parçalama ve taşeron anlayışı ile öğretmen görevlendirilmesi sonucu eğitimin içeriğinin boşaltıldığı görülmelidir. Öğretmenine gerekli değeri veremeyen toplum ilerleyemez.

Ayrıca, öğretmen kadrolarında oluşan boşluk başarıyı direkt etkiler. En az 100 bin öğretmenin ataması bir an önce sağlanmalıdır. Sözleşmeli öğretmenlerin de yıllardır kadro talebi karşılanmıyor. Bu sorunda artık bitirilmelidir. Okul öncesi öğretmenlerin özlük hakları iyileştirilip çalışma saatleri düzenlenmesi taleplerini de Bakanlık dikkate almalıdır. Halk  eğitim ve mesleki eğitim merkezlerinde ek ders ücreti karşılığı olarak herhangi bir statüye sahip olmadan çalışanlarında özlük hakları iyileştirilmelidir” diye konuştu.

Gürer, “24 Kasım Öğretmenler Günü için övgüler söylendiği kadar yaşanan sorunların da çözüm günü olması gerektiğini belirterek sözleri şöyle tamamladı;  “Cumhuriyetin özverili öğretmen ve eğitimcileri yetiştirecek, yeni nesil öğretmenlerin eseri olacak’ diyen Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere yaşamını  kaybetmiş tüm öğretmenlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyor, görev başında olan ve emekli olmuş tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum” ifadelerini yer verdi. 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)