Ramazan'da En Zor İş Onların

Niğde’de ekmek ustaları 280 derece karşısında iftara ekmek çıkarmak için çalışıyor. Ramazan ayında halkın ekmek ve pide ihtiyaçlarını karşılayan fırıncılar, Ramazan ayının zahmet gibi görünen yönünün, kendileri için rahmet ve bereket olduğunu söylediler.

GÜNDEM 29.05.2018, 17:30 29.05.2018, 17:30
Ramazan'da En Zor İş Onların

Niğde’de ekmek ustaları 280 derece karşısında iftara ekmek çıkarmak için çalışıyor. Ramazan ayında halkın ekmek ve pide ihtiyaçlarını karşılayan fırıncılar, Ramazan ayının zahmet gibi görünen yönünün, kendileri için rahmet ve bereket olduğunu söylediler.

Ramazan ayında yoğun bir mesai harcayan fırıncılar, sıcaklara aldırış etmeden oruçlarını tutuyor ve halkın ekmek ihtiyaçlarını gideriyor. Gün içerisinde gelen siparişleri iftara saatler kala yetiştirmeye çalışan fırıncılar, hem oruçlu hem de yoğun bir mesaiyle, tüm zorluklara rağmen Ramazan ayının zahmeti yanında rahmetinin daha bol olduğunu belirttiler.

Fırın ateşininin yanında ekmek, yemek, pide ve lavaş pişiren fırıncılar, iftara doğru İstanbul halkının siparişlerini hazırlamak için zor durumda kaldıklarını söylediler. Buna rağmen Allah’ın kendilerine yardım ettiğini Ramazan'ın rahmet ve bereketinden istifade edilmesi gerektiğini dile getirdiler.

Ramazan ayının zahmetinin yanında rahmetinin daha çok olduğunu dile getiren fırın çalışanlarından Ömer Özer bu mübarek ayda Allah’ın kendilerine yardımcı olduğunu söyledi.

Özer "Çocukluğumdan beridir bu işi yapıyorum. Her yıl oruç farklı aylara, farklı mevsimlere denk geliyor. Birkaç yıldır da yaz ayına denk geliyor. Günde normalde 4 veya 5 litre su içerdik Ramazan‘dan önce, ama şimdi oruçluyuz su içemiyoruz. Rabbim yine de yardım ediyor. Ramazan ayı, bereket ayıdır. Özelikle fırıncılar için. Ramazan başlamadan önce sabah 05.00'te işe başlıyorduk, akşam 19-20.00'ye kadar. Ramazan geldi bereketiyle geldi” dedi.

Ramazan ayında, fırın ateşinin yanında çalışmanın zor olduğunu ve tüm bu zorluklara rağmen oruçlarını tutuğunu söyleyen Özer "Fırın ortamı sıcaktır, hele oruçluyken daha bir zor oluyor. Ama Rabbim bu mübarek ayın hürmetine bize lütufta bulunuyor, oruç tutmakta pek zorlanmıyoruz. 'Ramazan ayında oruç tutmak zordur' diyorlar, bence zor değil çünkü Rabbim yardım ediyor. Müslümanların Ramazan ayı mübarek olsun. Fırının bu sıcaklığına rağmen oruç tutuyoruz. Oruç tutmayanlar için buradan sesleniyorum havalar serin, Allah kolaylık veriyor, oruçlarınızı tutun." şeklinde oruç tutmayanlara tavsiyelerde bulundu.

İftar saatinde yoğunluk nedeniyle iftarlarını yaklaşın 10 dakika geç açtıklarını belirten Özer, "İkindiye kadar pek yoğunluk yok, ikindiden sonra ise bayağı yoğun oluyoruz. Akşam iftarına kadar bu yoğunluğumuz devam ediyor. İftar saatine hazırlık için pide, lahmacun ve ekmekleri fırına atıyoruz. İftar saatinde, fırın kalabalık oluyor. Siparişleri yetiştirmeye çalışıyoruz. En çok zorlandığımız da iftar saatleri oluyor. İftardan 5 veya 10 dakika sonra, siparişlerimizi bitirip bizde iftarımızı açıyoruz." dedi

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)