banner21

Sarıkamış Şehitleri, Niğde’de Anıldı

Niğde Valiliği ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen 103. Sarıkamış Şehitlerini Anma programı Şehit Ömer Halisdemir Meydanı’nda gerçekleştirildi.

GÜNDEM 08.01.2018, 09:19 08.01.2018, 09:20
Sarıkamış Şehitleri, Niğde’de Anıldı

Niğde Valiliği ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen 103. Sarıkamış Şehitlerini Anma programı Şehit Ömer Halisdemir Meydanı’nda gerçekleştirildi.

103 yıl önce düzenlenen Sarıkamış Harekatı sırasında şehit düşen askerler anısına Şehit Ömer Halisdemir Meydanı’ndan Niğde Şehitliği’ne kadar yürüyüş yapıldı.

Belediye önünde başlayan programa Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Başkanı AK Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, AK Parti Niğde İl Başkanı Mahmut Peşin, Niğde İl Genel Meclisi Başkanı Bülent Küçüktuna, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu ve bazı daire müdürleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda öğrenciler tarafından günün anlamına dair şiirler okundu.

Programda konuşan Vali Yılmaz Şimşek, “Sarıkamış Harekâtında şehadete yürüyen 90 bin askerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyoruz” dedi.

Vali Şimşek konuşmasında, “Bugün çok anlamlı bir yürüyüş için birlikteyiz.  Bundan tam 103 yıl önce Sarıkamış’ta vatan savunması uğruna donarak canlarını feda eden kahraman askerlerimizi, şehitlerimizi rahmet ve şükranla anmak için buradayız. Bir kez daha onların önünde saygıyla eğiliyoruz. Şüphesiz ki Milletimizin tarihi birçok kahramanlık destanlarıyla, zaferlerle doludur. Malazgirt, Çanakkale, istiklal savaşı bunlardan sadece bir kaçıdır.  Ama Sarıkamış ayrı bir destandır, Sarıkamış bu milletin beyaz destanıdır. Bu destanda yaklaşık 90 bin vatan evladı Allahu ekber Dağlarında eksi 40 derecede vatan için çarpışarak şehit olmuştur. İşte bu vatan aziz şehitlerimizin yazdıkları bu kahramanlık destanları ve milletimizin yaşadığı büyük acılar ile vatan olmuş ve onların sayesinde bayrak inmemiş ve ezan dinmemiştir. O nedenle bu hatıraları sıcak tutmamız çocuklarımıza, gençlerimize Sarıkamış'ı iyi anlatmamız, Sarıkamış'ı gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor. Bu konuda hepimize büyük görevler düşüyor. Kuşkusuz ki Sarıkamış'ı bilmeyen, Çanakkale’yi bilmeyen bir nesil bu milleti geleceğe taşıyamaz. Bu duygu ve düşüncelerle ben tekrar Sarıkamış’ta şehadete eren askerlerimizi ve tüm şehitlerimizi saygı, şükran ve rahmetle tüm gazilerimizi de minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun.” ifadelerine yer verdi.

Türk milletinin tarih sayfasına altın harflerle yazıldığı destanın adıdır Sarıkamış

Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Belediye Başkanı Rifat Özkan; “Vatan, milletler için çok önemlidir. Hele büyük Türk milleti için vatan mefhumu olmazsa olmazdır. Tarihe baktığımızda vatansız milletlerin olmadığını, tarihin sayfalarında gömülü kaldığını görürüz. Milletlerin her nesilde her çağda adeta sınavı var. Emperyalist güçler milletleri ayakta tutmak istemeyen hele hele büyük Türk milleti gibi yaşadığı dönemlerde adaletle hükmeden kendi yönettiği milletine sadece adalet değil bütün dünyadaki adalete de karışan mazlumların yanında yer alan zalimlerin karşısında olan büyük Türk milletini tarihten silmek için her dönem emperyalist güçler mücadele etmişler görüyoruz ki her nesil her çağda tarihimize baktığımızda bu sınavı kahramanlıkla başarıyla geçerek Türk milletini ayakta tutmuşlardır” dedi.

Belediye Başkanı Rifat Özkan; “Kıyamete kadar Türk milleti bu şekilde ayakta kalacaktır. Değerli hemşehrilerimiz gördüğümüz gibi okuduğumuz gibi tarih kitaplarında Çanakkale’de, Sarıkamış’ta ve Kurtuluş Savaşımızda o zamanki neslimiz vatan için şehit olmuştur. Biz vatan için ölenlere şehit diyoruz vatan olmazsa millet olmaz millet olmazsa bayrak olmaz, devlet olmaz onun için sadece biz değil Rabbimizde şehitlerimize ölüler demeyiniz onlar canlıdırlar onlar bizim katımızda besleniyorlardır diye şehitlerimizi cennetle muamele etmişlerdir. Sarıkamış’ta böyle bir şehitlik destanının yazıldığı, Türk milletinin tarih sayfasına altın harflerle yazıldığı destanın adıdır Sarıkamış. Kim ne derse desin Sarıkamış bir mağlubiyet değildir. Her nesilde olduğu gibi Sarıkamış yine ecdadımızın donarak ölme pahasına şehit olma pahasına vatanın o karlı dağlarında şehit odluğu destandır Sarıkamış. Onları Rabbimiz şehit olarak atletmiş bizde rahmet yad ediyoruz. Ruhları şad olsun” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü personeli tarafından katılımcılara eldiven ve bere dağıtılırken; Vali Yılmaz Şimşek ve birlikteliğindeki Protokol üyeleri ile vatandaşlar, Şehit Ömer Halisdemir Meydanı’ndan Niğde Şehitliğine yürüdüler.

Şehitlikte devam eden anma programda İl Müftüsü Alaaddin Gürpınar tarafından Kur’an- Kerim tilaveti okunurken Niğde Belediyesi personeli katılımcılara çorba ikram etti.

 

 

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)