SON GÜN 28 ŞUBAT!

Niğde Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Metin Bitim yaptığı açıklamada ölçü veya tartı aleti kullananlara önemli bir uyarıda bulunuldu. Bitim, 2020 yılı itibari ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından yapılan ölçü ve tartı aletinin muayeneleri için son günün 28 Şubat 2022 olduğunu belirtti.

GÜNDEM 27.02.2022, 21:46
SON GÜN 28 ŞUBAT!

Niğde Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Metin Bitim yaptığı açıklamada ölçü veya tartı aleti kullananlara önemli bir uyarıda bulunuldu. Bitim, 2020 yılı itibari ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından yapılan ölçü ve tartı aletinin muayeneleri için son günün 28 Şubat 2022 olduğunu belirtti.

Niğde Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Metin Bitim yaptığı yazılı açıklamada “3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre muayene edilerek damgalanması zorunlu olan Ölçü ve Ölçü aletlerinin kamu yararına uygun olarak doğru, ayarlı kullanımının sağlanması, muayenesi ve damgalanması işlemleri, Belediye Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluğu, Bakanlığımızca yetkilendirilmiş Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve Yetkili Muayene Servisleri tarafından yürütülmektedir. 

Türk Standartları Enstitüsünce(TSE) Muayene edilecek ölçü ve ölçü aletleri için;

Akaryakıt ve LPG, sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ölçme sistemleri, motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazlar, hassas kütle ölçüleri, 5 kg'dan yukarı kütle ölçüleri, demiryolu yük ve sarnıçlı vagonları, maksimum kapasitesi 2000 kg üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri ile aks kantarlarının için muayene süresi 2 yıl olup 2020 yılı içinde muayene yapılanlar için 2022 yılı 28 Şubat başvuru için son tarih olup, https://basvuruportal.tse.org.tr internet adresi sayfasından elektronik ortamda TSE’ ye müracaat edilecektir.

Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluğunca Muayene edilecek ölçü ve ölçü aletleri için;

Uzunluk ölçüleri, hacim ölçüleri, 5 kg’a kadar hassas olmayan kütleler ile Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, ibreli teraziler ve tek kollu kantarlar için muayene süresi 2 yıl olup 2020 yılı içinde muayene yapılanlar için 2022 yılı 28 Şubat başvuru için son tarih olup Niğde Belediyesi bünyesinde bulunan Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluğuna müracaat edilecektir.

Yetkili Muayene Servislerince Muayene edilecek ölçü ve ölçü aletleri için;

Otomatik tartı aletleri, tartım kapasitesi 2000 kg’a kadar (2000 kg dahil olup) Grup Merkezi Belediye Ölçü ve Ayar Memurluğu yetkisi dışındaki 3. ve 4. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri ile 1. ve 2. sınıf otomatik olmayan tartı aletleri, egzoz gazı emisyon ölçüm cihazları için periyodik muayene muayene süresi 2 yıl olup 2020 yılı içinde muayene yapılanlar için 2022 yılı 28 Şubat başvuru için son tarih olup, ısı sayaçları için muayene süresi 5 yıl olup 2017 yılı içinde muayene yapılanlar için 2022 yılı 28 Şubat başvuru için son tarih olup, müracaatların Yetkili Muayene Servislerine (https://msurapor.sanayi.gov.tr) yapılması gerekmektedir.

Isı Sayaçları Muayene Yönetmeliğine göre Bakanlığımız tarafından yetkilendirilmiş https://msurapor.sanayi.gov.tr/TamirAyar adresinde yayınlanan servisler tarafından yapılmaktadır. Yönetmelikte yapılan son değişiklik ile 2017 yılı ve daha önceki yıllarda piyasaya arz edilmiş olup periyodik/stok muayenesi yaptırılmamış ısı sayaçlarının periyodik/stok muayeneleri için, 01/01/2022 tarihinden 28/02/2022 tarihi mesai saati bitimine kadar servislere müracaat edilmesi muayenelerin yaptırılması hükmü getirilerek muayene başvuru/yaptırma süresini kaçırmış olanlara yeni bir imkân sağlanmıştır.

Periyodik muayene müracaatı başvurusunu yapmayan ölçü ve ölçü aletleri kullanıcıları 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 15/c maddesinin; “Damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletini kullanan kişiye idari para cezası verilir ve bu ölçü aletlerine el konularak mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilir" hükmü gereği cezalı duruma düşecektir.

Bu nedenle, ilgililerin, mağdur olmaması ve cezai durumlara düşmemesi bakımından; damga sürelerini doldurmuş ölçü ve ölçü aletlerinin, 2022 yılı periyodik muayene müracaatlarını, 2022 yılı 28 Şubat tarihine kadar cins, özellik ve yetki alanına göre yukarıda belirtilen mercilere başvuru yapmaları gerekmektedir. “ dedi.

HABER: OĞUZ ESER

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)