banner21

Terzilik ile Geçen 58 Yıl

Niğde’de, genç yaşta öğrendiği terzilik mesleğini 58 yıldır sürdüren 72 yaşındaki Osman Akpınar, günün şartlarına yenik düştüklerini söyledi.

GÜNDEM 19.12.2017, 17:56 19.12.2017, 18:05
Terzilik ile Geçen 58 Yıl

Niğde’de, genç yaşta öğrendiği terzilik mesleğini 58 yıldır sürdüren 72 yaşındaki Osman Akpınar, günün şartlarına yenik düştüklerini söyledi.

Mesleğine doyamadığını ve severek bu işi yaptığını anlatan Akpınar, "Mesleğimi 58 yıldır zevkle severek yapıyorum ve halen mesleğime doyamadım. Birçok eleman yetiştirdim, çoğu İstanbul'a büyükşehirlere gittiler, orada konfeksiyonlarda çalışıyorlar. Zaten şu anda da çırak bulmak mümkün değil. Kendi başımıza çalışıp ekmeğimizi kazanıyoruz. Eskiden takım elbise diktirmek moda idi klasik ve kaliteli takımlar insanların vazgeçilmeziydi. Tabi zamanla bu takım elbise dikme işi de yavaşladı. İnsanlar mağazalardan istedikleri şekilde takım elbiselerini alıyorlar ama yine de zevkine düşkün kişiler özel takım diktirmeye devam ediyor, bizde en güzel hizmeti elimizden geldiği kadar sunuyoruz" dedi.

Terzilik adına kurs açılmasını ve mesleğin tekrar canlanmasını istediğini belirten Akpınar, "Terzilikte dikiş yüzüğü kullanan kişi kalmadı, el işi yapacak düğme dikecek kişi kalmadı. Terzilik adına bir kurs açılsa ve bizlerde eğitici eğitmen olarak başlarında bulunsak sanatımız ölmez. Artık terzilik mesleği bitiyor. İşçi eleman, kalfa, çırak yetişmiyor. Bütün münevver ve okumuş insanlar karşımızda prova yaparken esas duruşa alırdık biz, sanatımız kıymetli bir sanattır. Ama maalesef şimdikiler hazıra alışmış" diye konuştu.

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)