YAZAR ÜLKÜ DEMİRAY'A TECİMER'DEN TEBRİK

“Cümbezin Kızı” eseriyle bu yıl ilk kez düzenlenen Yazar Emine Işınsu Öksüz roman ödülünü Niğde’ye kazandıran Eğitimci Yazar Ülkü Demiray’ı Niğde İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Tecimer makamında kabul etti.

GÜNDEM 19.06.2023, 08:12 19.06.2023, 09:32
YAZAR ÜLKÜ DEMİRAY'A TECİMER'DEN TEBRİK

“Cümbezin Kızı” eseriyle bu yıl ilk kez düzenlenen Yazar Emine Işınsu Öksüz roman ödülünü Niğde’ye kazandıran Eğitimci Yazar Ülkü Demiray’ı Niğde İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Tecimer makamında kabul etti. İsmail Tecimer Hem Roman ödülünü Niğde ilimize getirdiği için hem de OKUR-YAZAR BULUŞMALARI “Sözlerin Büyüsüne Yolculuk” teması ile İlçe Halk Kütüphanesinde Bor’da eğitim gören 5.sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilen söyleşilere katılarak kültürel alanda yaptıkları katkı için Yazar Ülkü Demiray'a çiçek vererek tebrik ve teşekkür etti.

Niğde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde gerçekleştirilen ziyarete Niğde Sungurbey İl Halk Kütüphanesi Müdiresi Şebnem AKYÜZ ile Bor Halil Nuri Bey İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Murat BAŞKAN da katıldı.

Samimi bir ortamda yapılan görüşmede ülkemizin kültürel alanda kalkınmasında kütüphanelerin yazarlarımızla daha çok iş birliği yapması gerektiği ve bunun için bizlere yani yazarlar ile” “halkın üniversitesi olan kütüphanelere” önemli görevler düştüğü vurgulandı.

Yıl boyu süren etkinliklerde eğitimci yazar Ülkü Demiray Bor Halil Nuri Bey İlçe Halk Kütüphanesi organizatörlüğünde bu yıl 8 farklı sınıfla, bir çoğu Bor Kütüphanesinin tarih ve kitap kokan ortamında bazen de öğrencilerin sınıflarında Türk Mitolojisinin günümüze taşındığı “Dayıkan” ile gençler için yazdığı eğitim, arayış konularında felsefi bir üç boyutlu roman olan “Yelbegen” romanını öğrencilerle birlikte analiz etti.

Yazar, Ülkü Demiray “Okuma yeni yollar arayışında güçlü bir rehberdir. Bu anlamda kitaplarla bağ kurulmasına vesile olmak çok kıymetli. Özellikle de şehrimiz, bölgemiz özelinde meseleyi ele aldığımızda tüm iyi şeylerin uzaklardaki büyük şehirlerde olabileceğine inanmış, bozkırın sarısından başka bir renk olmadığına kendini ikna etmiş insanlarımıza şehrimizin de güçlü ve önemli işler yapabildiğini, bunları icra eden insanların aramızda olduğunu fark ettirmek önemli bir motivasyon kaynağıdır. Bor Kütüphanemizde düzenlediğimiz bu söyleşiler bu açıdan çok önemliydi. Sayın Müdürümüz Murat Başkan’ın gayretiyle bizler çocuklara ulaştık. Bu etkinliklerde bir yazarın “ancak ve ancak okuyarak, çok yönlü okuyarak, nitelikli eserler okuyarak, kelime avcısı olarak” üretebildiğini gördüler. Bir şehrin yöneticileri hele de kitabın kalbini elinde tutanların bu konuda yazarları ve okurları desteklemeleri önemlidir.” dedi.

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)