20.02.2017, 09:36

Haç ve Hilal Gerilimi

İSLAM ÜLKELERİNİN BAYRAĞI NİÇİN HİLAL VE YILDIZ?

Hıristiyan aleminin bayrağı Haç şeklindedir. Enine boyuna birbirini kesen çizgilerle oluşan HAÇ'cı ifade eden bayraklardır. Bu sembolle Hz. İsa Peygamberin haç'a gerilmesi ifade edilir. Aynı zamanda aforoz çıkarmadır. Daha çok maçlarda Hıristiyan oyuncuların sahaya girince dua anlamına gelen bu hareketi yapmalarıdır.

Buna karşılık İslam aleminin bayrağı AY'ın hilal şekli ve beş köşeli yıldızdır. Bayraktaki bu hilal ve yıldız hamasi bir anlatım şekli değildir. Bir gerçeğin ifadesidir. Bayraktaki hilal EBCED ilmine dayanır.

Ebced: Rakamları harflerden oluşan tarih düşürme sanatıdır. Daha çok camii, hamam türbe gibi sanat eserlerinin kitabesindeki kelimeler ebced hesabıyla o sanat eserlerinin hangi yılda yapıldığı öğrenilir. Yani her harfin bir rakam değeri vardır. HİLAL, LALE ve ALLAH kelimeleri aynı harflerle yazılır. Ebced hesabıyla bu üç kelimenin harf toplamları 66'dır (altmış altı).  Ecdat, bayrağa Allah lafzını yazmaktan kaçınmış, ziraa bayrak yere düşünce çiğnenmesi ve buna benzer durumlardan çekinildiği için muadili olan HİLAL'i kullanmıştır. Yani Hilal'le Allah kasdedilmektedir. "Bir hilal uğruna ya rab ne güneşler batıyor" da ki ifadeyle hilal, tevhidi Allah'ı ifade ediyor.

"Çatma kurban olayım çehreni ey nazlı hilal" de de hilalden maksat Allah'a yalvarmaktır. Hat sanatında küfî olarak Muhammed kelimesi yazıldığında beş köşeli yıldız şekli ortaya çıkar. Lale'de ordumuzun simgesidir.

İngilizler, Arapları Osmanlı'ya karşı ayaklandırdıktan sonra Arap lider Şerif Hüseyin'i kullanmışlardı. Şerif Hüseyin'e muvaffak olması karşılığında Arap ülkelerinin liderliğini vaad etmişlerdi. Şerif Hüseyin 1916'da patlayan Arap isyanında İngiliz desteği ile Osmanlı'dan Arapları koparmaya muvaffak olmuştur. Mükafat olarakta Arapların bulunduğu topraklar cetvel ile parsellenerek Şerif Hüseyin'in çocuklarının liderliğine bırakıldı.

Bu haritayı çizen Mark Sykes ve Picot (İngiliz ve Fransız subaylar) birde Araplara bayrak çizdiler. Bu bayrağa geçmişteki İslam devletlerinin isimlerini verdiler. Maksat Osmanlı'dan koparmaktı.

filistin bayrağı ile ilgili görsel sonucu

Şekilde görüldüğü gibi dört rengi olan bayrakta her renk bir islam devletini ifade etmektedir. Kırmızı Hz. Ali'ye bağlılığı, siyah Abbasi devletini, yeşil Mısır Fatimi devletini, beyaz da Emevi devletini temsil ediyor. Amaç hilafeti boşa çıkartmak. İngilizler muvaffak oldular. Bu bayrağı bir çok Arap ülkesi kullanıyor. En son da Filistin devleti kendine bayrak yaptı.

İlerleyen yıllarda dünya, (tarih) HAÇ ve HİLAL geriliminden kaynaklanan çok hadiselere şahit olacaktır bu gidişle. Bugünkü iç savaş gibi gösterilen Ortadoğu'daki savaş birinci dünya savaşının devamıdır. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?