13.08.2016, 10:38

İpe Un Sermek

İlk okulda öğretmen öğrencilere ödev vermiş. “İpe un sermek ne demek açıklayın”


Çocuk babasına sormuş o da bana salmış. Önce atasözünün ne olduğunu anlatacaksın. Atasözü ecdadımızın söylediği topluma mal olmuş anonim sözlerdir. 
Sahifeler dolusu anlatamadığımızı, meramımızı bir türlü ifade edemediğimizi bir cümleyle anlatmak. Bazen hiciv, bazen ders verici, bazen de uzun uzun düşündürücüdür. 
Komşusu Nasrettin Hoca’dan ip ister. Hoca’da ipe un serdim der. 


Komşu: “Hoca ipe un mu serilir?” der. Hoca da: “İpi vermek istemezsen tabiki serilir.” der.


Atasözlerimiz konunun gelişine göre de zıtlıklar ifade eder. Meselâ “İpi çürük, ipsiz, onun ipiyle kuyuya inilmez, ipsiz sapsız, ipini koparmış gibi.” Bir de mal hırsımız var. Herkes zengin olmayı ister. Olamayınca da “Az verip gezdirme, çok verip azdırma, fazla mal göz çıkarmaz, Azıcık aşım ağrımaz başım, azı karar çoğu zarar, çok söz yalansız, çok mal haramsız olmaz. Cana gelecek mala gelsin.” deriz de sonra ne kadar zarar var diye sorarız. Demek ki mal canın yongasıdır. 


Eğri oturup doğru konuşmalı deriz, ama doğru konuşan da dokuz köyden kovulur. 


Hanımını dövmeyen eşeğini dövermiş. Eşek ilin zerdali emanetse ne olacak?


“Bilirsen konuş, bilmezsen sus” neden? Bülbülün çektiği dilindendir de ondan. Dili uzun, dil yaresi, dili pak, dilsiz dilbaz. 


Dostluk denince akla “Güvenme dostuna saman basar postuna, dostuna güvenen yarı yolda kalır, eski dost düşman olmaz, söyleme dostuna söyler dostunun dostuna, dost acı söyler, dostunu söyle kim olduğunu söyleyeyim, dost başa düşman ayağa bakarmış zira dostlar gözlerinin içine bakarak konuşurlar da ondan. 
Neden komşunun tavuğu kaz görünürde, kaz gelecek yerden tavuğu esirgemeyiz. 


Kör ölünce ne olur? Badem gözlü olurmuş. 


Beyaz itin pamukçuya zararı var da, farenin neyi denize fayda?
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?