20.01.2017, 12:16

Niğde'nin Eğitim Seviyesi Yükseldi

Bazı tabular yıkılıyor. Anadolu'nun eğitim seviyesi de, ekonomik gücüde artıyor. İstanbul gibi ekonomiyi ve  eğitimi elinde tutan bazı bölgelerin rahatsızlığı bundandır. Köşe yazarları ve bürokratlar kendilerini anlatırken önce mezun oldukları okullardan gururla söze başlarlar. "Ben robet kolejinde okurken, ben teknik üniversitesinden mezun olduğumda..." Çocuklarını paralı özel okullarda okutmak ailelerine bir gurur, bir ayrıcalık verirdi.

Milli Eğitimdeki kazandığım tecrübeyle hep şunu söylemişimdir; Özel okullarda görev yapan öğretmenlerle, lise veya mesleki liselerde görev yapan öğretmenlerin mezun olduğu okullar ayrı mıdır? Hepsi aynı okuldan mezun olduğuna göre lisede görev yapan öğretmenler özel okula geçince mi başarılı öğretmen oluyorlar?

İşte bu tabular yıkılıyor. Yapılan tüm sınavlarda Türkiye birincisi Bor'dan ve Niğde'den çıkıyor. Bu büyük bir başarıdır. İsim yapmış okulların tahtı yıkılıyor. Başarı Anadolu'ya kaymıştır. Anadolu'da okullar arası bir başarı yarışı başlamıştır. Okul yöneticileri kendi aralarında gizli bir rekabete girmiştir. Velilerde şuurlanmıştır. Okul, veli, çocuk ilişkileri artmıştır. Veli, çocuğunu internet sayesinde günübirlik izliyor. En önemlisi de çocuklar, kendi aralarında gizli bir rekabete girmiştir. Aynı sırada oturan iki öğrencinin aynı derslerden birinin 80, diğerinin 90 aldığında 80 alan çocuğun ağladığını görmüşümdür.

Milli Eğitim Bakanlığı geçmişte bu haksız rekabeti bildiği için, Milli Eğitim müfredatında köklü değişikliğe gidiyor. Geç kalınmış doğru bir karardır. Bu güne kadar, Milli Eğitime at gözlüğüyle bakan, genç beyinleri şartlanmış bilgilerle dolduran tarih dersinde yakın zaman müfredatını almayan tek elden eğitimden toplu eğitime geçişi getirmektedir. İnşallah başarılı olurlar.

Bazı tabular yıkılıyor. Basınımızın bu haftaki konusu Milli Eğitimle ilgiliydi. "HORMONLU NOT"a okul kapatma cezası haberin devamında lise ve üniversite giriş imtihanlarında haksız rekabet yaratan, şişirilmiş okul notuna Milli Eğitim Bakanlığı savaş açtı. Anadolu'nun eğitim seviyesi ve ekonomik gücü artıyor. Adalet şimdi tezahür ediyor. Bu vatanın çocukları zekidir, çalışkandır. Haksızlık ortadan kalkar, eşit şartlarda yarış olursa gerçek başarılara imkan verilmiş olur.

Bor ve Niğde'den Türkiye birincisi olan çocuklarımızı, velileri, öğretmen ve idarecilerimizi tebrik etmek lazım. Görmezden gelme çağı kapanmıştır. 

Yorumlar (1)
Öğretmen 6 yıl önce
değerli hocam çok güzel anlatmışsınız. teşekkürler. bizlerin en büyük sevinci yaptığımız çalışmaların karşılığını öğrencilerimizde görmektir. ağzınıza sağlık ve kaleminize kuvvet.
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?