banner21

19.11.2016, 17:47

Öğrenci ve Öğretmen Verimliliği

24 Kasım Öğretmenler günü olarak her yıl kutlanmaktadır. 


Bugünde yazımızı öğretmenler gününe ayırdık. Öğretmenler toplumun en eğilimli kesimi, eğitimin en önemli ve ayağından birisi. Başarının motoru, tetikleyicisi ve yol gösterenidir. 


Hepsi üniversite mezunu, öğrenmeyi de öğretmeyi de bilirler. Öğretmenlik uzmanlık gerektiren bir meslektir. Öğretmenler yer yer öğrenciler üzerinde yerine göre velilerden daha çok etkiye sahipler. 


Onlar öğrencilere şekil verirler. Öğretmenlerin verdiği şekil çok önemlidir. Öğretmenler nitelikli insanlar olmasına rağmen eğitim kalitesi neden istenilen yerde değildir?
Bir yabancı bilim adamı “8. alışkanlık bütünlüğe doğru” eserinde kurumlarda başarıyı artırabilmek için, başarı kriterleri, belirlenmeli ve başarı ölçülmeli der. Başarıyı ölçmezseniz başarının artıp artmadığını da bilemezsiniz. 


MEB bugüne kadar öğretmenin verimliliğini ölçmedi. Okulda başarıyı artırıp artırmadığına bakmadı. İyi bir performans sergileyene de günü kurtarana da aynı maaşı ödedi. 
Karneyi tüm öğrenciye verdiler ama kendilerine karne vermediler. Dersini iyi anlatan, iyi hazırlanan, öğrenci ile ilgilenen, veli ziyareti yapan, arkadaşları ile diyaloglar kuran öğretmenler ödüllendirilmeyince bunları yapmayan öğretmenler ne oldu vatanı mı kurtardınız diye alay ettiler. 


Son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin performansını ölçmeye karar verdi. Çok iyi sonuçlar alınmaya başlandı. Öğretmenlerin başarısı, verimlilik kriterleri belirlenerek ölçülmeli, öğrencilerin başarısını artıranlar ödüllendirilmeli veya ünvan verilmelidir. 


Başarılarını artırmayanlar içinde kurslar verilmelidir. Verimlilik kriteri iyi belirlenmelidir. Bu kriterlerden bazılarını şöyle dile getirebiliriz. 


Öğretmen branşına hakim olmalı. Dersi anlatırken başarılı olmalı. Öğrenciye dersini ve kendini sevdirmeli. Meslekle ilgili kurslara ve seminerlere sık sık katılmalı. Yurt içinde ve dışında yarışmalara katılmalı ve öğrencilere teşvik etmeli. İyi hazırlanmalarını sağlamalı. Okul idaresi öğretmenlerle, velilerle, öğrencilerle iyi ilişki kurmalı. Okulda görevliyken sık sık rapor almamalı. Branşı üzerinde araştırmacı olmalı. 


Bütün öğretmenlerin gününü kutlar, ölenlere rahmet, kalanlara sağlıklı bir ömür dilerim.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?