26.07.2016, 10:53

Ömer Halisdemir

O bir kahraman…

O bir gurur…

O günlerdir hepimizin akan gözyaşı…

O ülkesi için gözünü dahi kırpmadan bir saniye olsun düşünmeden vatanı için canını ortaya koymayı asil bir erdem bilip vatanı için şahadet şerbetini içmeyi şeref bilen bir komutan…

O zaferde ilk kurşun…

O milletin göğsünde ki vatan sevdası için yanan ateşi kabartan, coşturan şanlı şehit…

Ülkemizde vuku bulan hain kalkışmada Ankara’da ki hedeflerden biri de TSK’nın en seçkin birliklerini barındıran Gölbaşı’nda ki Özel Kuvvetler Komutanlığı’ydı. 

Güneydoğu’da görevli olan darbeci general 1. Özel Kuvvetler Tugay Komutanı Tuğgeneral Semih Terzi, askeri uçakla Ankara’ya geldi. Darbecilerin harekete geçmesiyle Terzi, beraberinde ki 20-30 kadar silahlı asker ile Özel Kuvvetler Komutanlığı’na gitti. 

Bu sırada Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda ki darbeci subaylarda harekete geçti. Kapıda grubun girmesine izin vermeyen subay şehit edildi Terzi başkanlığında ki grub Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı’nın makamının bulunduğu binaya geçti.

Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir, o an eşiyle Gazi Orduevi’nde olan komutanı Zekai Aksakallı’yı aradı: “Komutanım başlarında Terzi Paşa olan bir grup makamınızı teslim almaya geldi” dedi.

Aksakallı, “Evladım oranın namusu sensin, makamı teslim etme, geliyorum” talimatı verdi. 

Aldığı emrin ardından silahını çeken Halisdemir, “Komutanımın emri, sizi içeri alamam” dedi. 

Darbeci general Terzi ise Halisdemir’e “Yönetime el koyduk, yeni komutanın benim, yukarı çıkacağız” cevabını verdi. Yaşanan tartışmanın ardından Astsubay Halisdemir, darbeci general Terzi’yi alnından vurdu. Terzi, helikopter ile kaldırıldığı GATA’da ölürken, kahraman Astsubay Halisdemir şehit edildi.

Milli mücadele yıllarında “Yunan’ları denize döktüğümüz” şanlı zaferde Hasan Tahsin’in sıktığı ilk kurşundan hafif olmayan bir kurşundu ve Hasan Tahsin’in gösterdiği vatanperver erdemden daha küçük olmayan bir erdemdi kahraman Astsubay’ımızın göstermiş olduğu erdem. 

O Bor’un, Niğde’nin, Türkiye’nin yüz akı, kahraman askeri, gururu, unutulmayanı ve unutulmayacak olanı oldu o bu aziz topraklarda yaşayan milyonlarca memleket sevdalısı vatandaşın içinde ateş oldu, o kahramanlık destanlarını yıllar yılı üst nesillerinden dinleyerek büyümüş bir kuşağa kahramanlık destanı nasıl yazılır gösteren, kahramanlığa şahitlik ettiren bir aslan oldu. 

Sen kahramanımız, sen gururumuz, sen bağrımızın yanışı, sen anlımızın akı, sen gözyaşımız ve sen vatanı uğruna şahadet şerbetini gözünü kırpmadan içen aziz şehidimiz; şad olsun ruhun, cennet olsun mekanın, Reslullah(sav) olsun komşun. Unutulmayacaksın kahraman adam, unutulmayacaksın vatanının aşığı yiğit insan, 

UNUTULMAYACAKSIN.

Minnet ve saygıyla!
Yorumlar (2)
Hasan Nasri 7 yıl önce
Allah mekanını cennet etsin aslanımızın
Mehmet Doğan 7 yıl önce
ağzına sağlık aslan yeğenim boğazımda bir hıçkırık okudum Allah mekanını cennet etsin şehidimizin
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?