09.06.2016, 13:19

Oruç Kalkandır (Koruyandır)

İslamın beş şartından olan on bir ayın sultanı Ramazan oruç ayının evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluş olan aya kavuştuk. Allah nasip etti orucumuzu tutuyoruz. 

Ne mutlu orucunu tutan namazını kılan müslümana Cenab-ı Hak: “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere de farz kılındığı gibi size de farz kılındı.” Bakara suresi 183. ayet. 

“Oruçlu için iki sevinç vardır. Birisi orucu açtığımız zamanki sevinci, diğeri de rabbine kavuştuğu zaman ki sevincidir.” Hadis-i Şerif 

Ayeti kerimede belirtildiği gibi oruçlu kimseyi Cenab-ı Hak korumaktadır. Kişinin nefasani arzularında şeytanın şerrinden, gurur ve kibirden, bencillikten, gösterişten, cehennem azabından, her türlü günah işlemekten Allah orucu tutan kişileri korumaktadır. Ramazan’a bismillah diye başlayan, orucunu tutan tövbe edip ve arınan ibadetle temizlenen bir bakıma melekleşen bir ibadettir. 
“Temizlik imanın yarısı, oruçta sabrın yarısıdır.” hadis-i şerif müslim. Ramazan ayında verdiğin zekat malın koruyanıdır ve bereketidir. Verdiğin sadaka ve fitre hem canını hem malını korur. Oruç her kötülüğe kalkandır ve şeytandan koruyan bir ibadettir. Oruç nefse dur demeyi öğretir. İnsanın nefsini eğitir. 

Peygamber efendimiz: “Oruç perdedir Biriniz birgün oruç tutacak olursa kötü söz sarfetmesin, bağırıp çağırmasın Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa "ben oruçluyum!'' desin ve kendine çatanlara bulaşmasın” Ebu Davut 2/280

Oruç Allah (cc) yolunda ona kulluk şuuruyla salih niyetle, tam teslimiyetle itaat edenleri tutar. Ateşten korur ve cennetine yakınlaştırır. Cehennem azabından korur, cennete yaklaştırır. 
Oruç insanı şevhetten korur, yiyeceklerden uzaklaştırır. Ayeti kerime. Cenab-ı Hak oruç ibadetinin mükafatını belirlememiş ucunu açık bırakmış tutan kişiye göre değerlendireceğini emretmiştir. 

Orucumuz hayırlı, cumamız mübarek olsun.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?