18.06.2016, 10:02

Oruç Nefsi Eğitir

Kuran ayı olan Ramazan’da tutulan oruç nefsiz eğitir. Oruç ibadeti daha önceki ümmete farz kılındığı gibi biz ümmetlere de farz kılınmıştır. 

“Oruç kötülüklerden korunmak için emrolunmuştur.” (Bakara suresi 183. ayet.) 
Allah’ın her emrinde olduğu gibi oruç ibadetinde de bir çok hikmetler, faydalar vardır. Oruç ibadetini Allah rızası için yapmalıyız. 

Orucun farz kılınmasında insani, sosyal, ahlaki pek çok hikmet vardır. Peygamber efendimiz “Oruç kötülüklere ve Cehenneme karşı bir kalkan ve bir siperdir.” (Fethul Kabir 2/206)

Oruç doğrudan doğruya nefsini, gururunu, bencilliğini, kibrini kırar; noksanlıklarını ve kul olduğunu hatırlatır. Orucu tam anlamıyla bütün arzularına tutturursa, ruhi olgunluğa erişir. Sataşmalara karşı dirençli olur. 

Rasulallah: (sav) “Oruçlu kişiye eğer birisi sataşırsa ben oruçluyum desin.” (Buhari 6/295) 

Oruçlu kişi hiç bir zaman Allah’ı unutmaz. Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu azaptan cehennemden kurtuluştur. (Hadis-i Şerif) 

“Temizlik imanın yarısı, oruçta sabrın yarısıdır.” (Buhari, Müslim)

Kuran’ın bu ayda indirildiği bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinin içinde bulunduğu bu ayda çok çok Kuran okuyup ibadet etmeliyiz. 

On bir ayın sultanı olan Ramazan ayında nefsi arzularımız olan şehvetten, yemeden, içmeden imsakta başlayıp iftara kadar nefsimize gem vuruyoruz. Oruç ibadeti nefse zor gelen bir ibadet olup, imanın kuvvetlenmesine vesile olmaktadır. 

Oruç ibadeti Allah’la kul arasında olan ibadet olup, onun sevabı da belirlenmemiş sonsuzdur. Oruç tutan kişi Allah’ı görür gibicesine orucunu tutmalıdır. 

Efendimiz: “Her şeyin (malın) bir zekatı vardır. Vücudun zekatıda oruç tutmaktır. Oruç sabrın yarısıdır.” (İbn Mace) buyurmuştur. 

Oruç diğer zamanlarda aç kalmanın kıymetini, fakirin, fukaranın durumunu, yokluk çekenlerin durumunu hatırlatır. 

Oruç ibadeti kendi ayında tutulur, istenildiği ayda değil. “Mazeretleri olanlar orucunu erteleyebilir.” (Hadis-i Şerif Abu Davut 38) 

Allah tuttuğumuz oruçları dergâhında kabul etsin.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?