banner21

Fotoğrafçılarda Biyometrik Fotoğraf Yoğunluğu

1 Ocak 2017 tarihi itibariyle verilmeye başlanılan yeni çipli kimlik kartlarına vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

ÖZEL HABER 16.01.2017, 09:49 16.01.2017, 10:25

1 Ocak 2017 tarihi itibariyle verilmeye başlanılan yeni çipli kimlik kartlarına vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Haber: Muharrem Temel

İlçemizde de yeni çipli kimlik kartlarına ilgi gün geçtikçe artıyor. Buna bağlı olarakta fotoğrafçıların iş yoğunluğu da artmaya başladı.

YENİ KİMLİKLER VERİLEME BAŞLADI

Bor'da fotoğrafçılık yapan Foto Nisa sahibi Bayram Özata, işlerinin gün geçtikçe daha da arttığını belirtti. Yeni kimliklerin 1 Ocak itibariyle verilemeye başlandığını söyleyen Özata, şu şekilde bir açıklama yaptı: "Yeni çipli kimlik kartlarında kullanılacak olan fotoğraflar biyometrik şekilde olacak ve onlar kullanılacak. Biyometrik fotoğrafın boyutu da 5 cm'e 6 cm olmalıdır, karşıdan çekilmelidir ve yüz kısmının tamamen karşıdan görünüp net olması lazım" dedi.

ŞUBAT AYINDA İŞLER DAHA DA ÇOK ARTABİLİR

Yeni çipli kimlik kartını almak isteyen vatandaşların yapması gerektiği işlemlerden de bahseden Bayram Özata, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kimliklerini değiştirmek isteyen vatandaşlarımız Alo 199 hattını arayarak ve ilçe nüfus müdürlüğüne giderek başvuru yapmaları yeterlidir. Daha önceki kış mevsimlerinde fotoğrafçılık mesleğinde ister istemez bir düşüş oluyordu. Bütün fotoğrafçıların da beklentileri de bu yeni kimliklerdi. Dolayısıyla işlerde biraz artış olacağını tahmin ediyorduk. 1 Ocak itibariyle yeni kimlikler verilmeye başladığı için işlerimiz şuanda tam istediğimiz seviyede olmasa da Şubat ayı itibariyle tam istediğimiz seviyeye geleceğini tahmin ediyoruz." şeklinde konuştu.

5 DAKİKADA FOTOĞRAFLAR HAZIR

Yeni kimlikler için fotoğraf çektirmeye gelen vatandaşların fotoğraflarını almak için çok üzün bir süre beklemediklerini belirten iş yeri sahibi Bayram Özata, "Vatandaşlarımızın biyometrik fotoğraflarını çektikten sonra çok fazla bekletmiyoruz. Fotoğrafı çektikten sonra 5 dakika içerisinde vatandaşlarımıza teslim ediyoruz. Fiyat olarakta fotoğrafları 10 liradan çekiyoruz." dedi.

VATANDAŞLARA UYARI

Biyometrik fotoğraflar konusunda vatandaşlara da uyarılarda bulunan Özata sözlerini şu şekilde sonlandırdı: "Vatandaşlarımız çektirdikleri fotoğrafları almaları için acele etmesinler. Fotoğrafları acil almamalarını tavsiye ediyoruz. Sonra almaları fotoğraf kalitesi açısından biraz daha sağlıklı olur." dedi.

Kaynak: Borunsesi.com | İlçemizin Gerçek Sesi
Yorumlar (0)