17.09.2016, 08:48

Paşa Demek Yasaktı

Paşa, hoca, bey, efendi demek yakın tarihe kadar yasaktı. Bazı isim ve ünvanların kullanılması 1934'te kabul edilen kanunla yasaklamıştı. Bunların yerine askeriyede general, Milli Eğitim'de öğretmen, beyin yerine bay kullanılacaktı.

Osmanlı dönemlerinde ise, en üst kuruma getirileceklerin mutlaka paşa rütbesi taşıması gerekiyordu. Askeri kökenlerin paşa olacakları gibi siviller de paşa ünvanı alırlardı. Değilse o makama gelemezlerdi. Mesela Mithat Paşa, Talat Paşa, Mustafa Reşit Paşa gibiler birer sivildi. Özellikle Tanzimat sonrası devleti idare eden Paşa ve Sadrazamların çoğu asker değil, sivildi. Sadrazam Talat Paşa postane müdürü idi.

90 küsür sene sonra, hükümetimiz tarafından çıkarılan kararname ile uygulamaya konulan sivil Paşalık yahut Generallik memlekete hayırlı olsun.

Her konuda olduğu gibi paşa konusu da latifesiz olur mu? Bir gün Gaziantep Jandarma karakoluna genç bir teğmen komutan olarak atanır. Komutana bir gün bir telefon gelir. Paşa ve arkadaşları sizi ziyarete gelecekler, müsait misiniz diye sorulur. Genç komutan Paşa geleceği için randevuyu iki gün sonrasına verir. Bu iki gün zarfında karakolu çiçek gibi güzel yapar. Beklenen gün gelir. Ama ziyaretçiler içinde Paşa'ya benzer üniformalı kimse yoktur. Genç Teğmen Paşa nerede diye sorar. Ziyaretçiler heyetteki şişman arkadaşı göstererek Paşa bu arkadaş derler. Teğmen bozulur. Derler ki, bu arkadaş doğduğunda çok kiloluymuş. Annesi de Paşam doğdu demiş. O gündür bugündür adı Paşa olmuş. Ana ismi hiç kullanılmamış. Bosna Hersek'e gittiğimiz heyette bu Paşa arkadaşta vardı. Seyahatimiz esnasında bunu bana anlatırlarken herkes gülmekten yıkıldı. Benim de çok hoşuma gitti ve birkaç kere anlattım.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yayın politikamızdan memnun musunuz?
Yayın politikamızdan memnun musunuz?